Autostopem przez Galaktykę – Douglas Adams – recenzja

Autostopem przez Galaktykę. Elektroniczna książka. Powie ci wszystko, co powinieneś wiedzieć. Po to istnieje.”

Autostopem przez galaktykę, Douglas Adams, tł. Paweł Wieczorek, il. Chris Riddell, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2021, s. 88.
KOMEDIA SCIENCE-FICTION

Autostopem przez Galaktykę Douglasa Adamsa łączy w sobie elementy znane z klasycznej literatury S-F z komedią [i/lub satyrą]. Mamy więc podróże międzygwiezdne, kosmitów, obce cywilizacje, niesamowite wynalazki i… ważne pytania. Jedno z nich jest zresztą [prawdopodobnie] najpopularniejszym pytaniem, jakie literatura SF kiedykolwiek postawiła. To Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę, na które Autor dał radę nawet odpowiedzieć [pytanie tylko, na ile ta odpowiedź będzie dla Was satysfakcjonująca;)].

Nie ma w tej książce choćby jednego tematu, który zostałby potraktowany poważnie. Każda sytuacja, każdy dialog i każda postać stanowią dla Adamsa powód do wzbudzenia w Czytelniczkach i Czytelnikach śmiechu.

Niech za przykład posłużą cechy dwóch bohaterów. Ford Prefect posiada m.in. zdolność do zaginania żelaznej logiki podczas rozmowy z innym człowiekiem [czego najlepszym dowodem jest dyskusja z pewnym kierownikiem ekipy wyburzeniowej]. Albo Marvin – niesłychanie inteligentny robot, którego obdarzono przypadłościami charakterystycznymi wyłącznie dla [niektórych] ludzi: wieczny marazm, cynizm i melancholia.

AKCELERACJA NIEKONTROLOWANEGO NIEPRAWDOPODOBIEŃSTWA

W Autostopem przez Galaktykę wiele się dzieje. Akcja potrafi pędzić na łeb na szyję i być momentami absurdalna, ale przy tym bardzo dobrze wytłumaczona. Autor wprowadził bowiem do swojej powieści nieprawdopodobieństwo jako zjawisko, na które można wpływać [ale w sposób niekontrolowany]; akcelerować je poprzez pewne urządzenie. Co z tego może wyniknąć? Właściwie… wszystko.

PRZEWODNIK O WSZYSTKIM

Tytuł książki Adamsa odnosi się do nazwy podręcznika, nad którego uaktualnieniem pracuje obecnie Ford Prefect – Autostopem przez Galaktykę. Ten elektroniczny przewodnik ma zawierać w sobie wiedzę o wszystkim, co można spotkać podczas podróży kosmicznych [a więc o wszystkim, co istnieje we wszechświecie].

Autostopem przez Galaktykę – jak każda encyklopedia – wymaga od czasu do czasu aktualizacji. Ze względu na szerokie spektrum tematów [wszystko], wpisami zajmują się różni redaktorzy. Z tego powodu jakość wpisów również jest różna…

Jeśli miałbym porównać Autostopem przez Galaktykę – swego rodzaju encyklopedię, nad którą pracuje m.in. Prefect, powiedziałbym, że to trochę coś jak Wikipedia, w której zniesiono wszelkie formalne wymogi związane z pisaniem artykułów. Efekt takiego podejścia często bywa zabawny [by nie powiedzieć „kuriozalny”] – o czym można się przekonać z „cytowanych” wpisów, które Autor rozsiał na przestrzeni całej opowiadanej historii.

PODSUMOWUJĄC

Autostopem przez Galaktykę to świetnie napisana i wciągająca komedia S-F, w której zdarzyć się może dosłownie wszystko. Czytając książkę Douglasa Adamsa można nie tylko śmiać się do łez, lecz również zachwycać się nad niczym nieograniczoną wyobraźnią Autora.

Cokolwiek by się nie działo, pamiętaj: NIE PANIKUJ.

A jeśli ciekawią Was dalsze losy Denta, Prefecta i spółki, koniecznie sięgnijcie po Restaurację na końcu Wszechświata, kontynuację ich przygód.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Autostopem przez galaktykę, Douglas Adams, tł. Paweł Wieczorek, il. Chris Riddell, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2021, ISBN: 978-83-8335-013-4.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content