Jak powstała Ziemia? Skąd chirurg wie, co ma usunąć? Co jedzą rośliny? Skąd wiadomo, jak wyglądały dinozaury? Dlaczego samoloty nie spadają? Skąd biorą się grzmoty i błyskawice? Dlaczego kapelusznik bywa szalony? Dlaczego gwiazdy migocą?
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Czytając Dlaczego gwiazdy migocą? Jamesa Doyle’a przypomniały mi się dwie książki z mojego dzieciństwa: Gdzie jest…? Księga pytań i odpowiedzi – o nas i o naszej planecie oraz Leksykon juniora. Pytania i odpowiedzi. Obydwie pozycje bardzo lubiłem za szeroki przekrój poruszanych tematów i mnóstwo ciekawostek. Dlaczego pomyślałem akurat o tych dwóch konkretnych pozycjach z dzieciństwa? Gdyż Dlaczego gwiazdy migocą? są podobną publikacją – wypełniona pytaniami, ciekawostkami i mnóstwem ilustracji.
Poruszane w książce tematy orbitują wokół szeroko rozumianej nauki. Właściwie, już na samym początku pada pytanie o to, czym jest nauka, i czy ja – Czytelniczka lub Czytelnik – mogę zostać naukowcem.
Następnie Doyle odpowiada na pytania z zakresu fizyki i astrofizyki, geologii, medycyny, biologii, paleontologii czy choćby informatyki. Oczywiście, pojawiają się również pytania z innych dziedzin, jednak książka Dlaczego gwiazdy migocą? w głównej mierze opiera się na wspomnianych wcześniej dyscyplinach naukowych [spotkałem się gdzieś nawet z określeniem, że to publikacja „dla chłopców”, ale śmiem się z tym nie zgodzić].
A gdyby interesowały Was pytania i odpowiedzi związane ze światem sztuki, polecam sprawdzić wydaną w ramach tej samej serii książkę pt. Dlaczego sztuka pełna jest golasów? Susie Hodge.
CIEKAWOSTKI
W udzielanych odpowiedziach Autor wplótł sporo różnych ciekawostek. Czy wiecie, że gdyby tak rozplątać naczynia krwionośne jednego dorosłego człowieka, można by nimi opleść kulę ziemską aż cztery razy? Albo, że zjedzenie wątroby niedźwiedzia polarnego może doprowadzić do pozbawienia skóry z całego ciała, zapadnięcia w śpiączkę i śmierci? Lub czy wiecie, że DA SIĘ sfotografować fale dźwiękowe? Tego typu niesamowitych informacji w Dlaczego gwiazdy migocą? jest całkiem sporo [a jeśli już przy tym jesteśmy – czy wiecie dlaczego gwiazdy migocą?].
PODSUMOWUJĄC
Dlaczego gwiazdy migocą? to niezwykle interesująca publikacja popularnonaukowa dla wszystkich tych [choć podobno głównie dla dzieci], których ciekawi otaczający świat. James Doyle zadał w swojej książce mnóstwo pytań, które zostały dodatkowo bogato zilustrowane przez Claire Goble. Odpowiedzi, jakie serwuje Autor nie tylko poszerzają wiedzę, ale czasami i zdumiewają. Publikacja ta nie tylko bawi i uczy, ale również zachęca do dalszego zadawania pytań. A to podstawowa cecha każdego naukowca.
RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA
Dlaczego gwiazdy migocą?, James Doyle, tł. Magdalena Rabsztyn-Anioł, il. Claire Goble, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018, ISBN: 978-83-01-19902-9.
Egzemplarz książki do recenzji otrzymałem od Wydawcy w ramach współpracy barterowej.