Dlaczego sztuka pełna jest golasów? – Susie Hodge – recenzja

Czy ta rzeźba jest ładna? Skąd na obrazach tyle owoców? Skąd pomysł na malowanie kształtów? Czemu to takie nieostre? Kim są ci ludzie i co pomiędzy nimi robi spłaszczona czaszka? O czym to jest? Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

MNÓSTWO PYTAŃ

Zadawanie pytań jest czymś naturalnym. Zwłaszcza, gdy zostaje przed nami postawione jakieś dzieło sztuki. Przyznam, że nie raz i nie dwa, zdarzyło mi się spoglądać na jakiś abstrakcyjny obraz, myśląc: „na co ja w ogóle patrzę?”. Ale to teraz – w dzieciństwie każdy obraz budził we mnie o wiele więcej pytań. Żałuję, że nie miałem wtedy na podorędziu Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

***

Książka Susie Hodge na podstawie różnorakich pytań, pokazuje, jak zabrać się za interpretowanie dzieł sztuki. Podczas omawiania poszczególnych obrazów czy rzeźb, Autorka podsuwa kolejne kwestie do rozważenia. Idealnym przykładem jest np. Krzyk Edvarda Muncha [który znajdziemy pod pytaniem Jak stworzyć straszne dzieło sztuki?]:

„[…] Wydawało by się, że to prosty obraz, ale rodzi wiele pytań. Czy to zachód słońca, czy może krew? Czy dwie postacie w tle idą w naszą stronę, czy się od nas oddalają? Dlaczego postać na pierwszym planie krzyczy?”

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?, Susie Hodge, tł. Grzegorz Kulesza, il. Claire Goble, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2023, s. 7.

Właściwie za każdym razem Hodge nie tylko stara się odpowiedzieć na postawione pytanie, ale także zachęca do dalszych dociekań.

PRZYKŁADY

Ogromnym atutem książki jest fakt, iż Autorka swoje odpowiedzi zawsze podpiera konkretnymi przykładami. Przeważnie są to obrazy, ale pojawiają się też np. rzeźby czy hieroglify.

Wśród dzieł sztuki, które przywołuje Hodge, są m. in. prace Caravaggia, Modiglianiego, Rembrandta, Haring, Appela, Picassa, Hockney’a, Richtera, Moneta, czy choćby Hokusaia.

Tak ogromna liczba malarzy sprawia, że przy okazji możemy zapoznać się z różnymi stylami w sztuce malarskiej. Dzięki książce poznamy np. abstrakcjonizm, kubizm, czy choćby pointylizm. Zapewne teraz pytacie – a co z rzeźbą? Ta oczywiście w książce jest, ale Dlaczego sztuka pełna jest golasów? to publikacja, w której główną rolę odgrywają obrazy.

PODSUMOWUJĄC

Dlaczego sztuka pełna jest golasów? to książka, która imponuje ilością przykładów i ciekawostek, a także zachwyca wydrukowanymi w tekście ilustracjami. Susie Hodge pisze ciekawie i – co najważniejsze – zachęca do zadawania pytań. I choć jest to książka skierowana do dzieci, to uważam, że okaże się ona również interesująca dla dorosłych Czytelniczek i Czytelników.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?, Susie Hodge, tł. Grzegorz Kulesza, il. Claire Goble, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2023, ISBN: 978-83-01-18938-9.

Egzemplarz książki do recenzji otrzymałem od Wydawcy w ramach współpracy barterowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content