Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Inżynieria – Christina Schul – recenzja

„Umiejętności konstrukcyjne są ważne nie tylko dla dzieci pragnących w przyszłości zostać inżynierami. Formułowanie pytań, tworzenie w wyobraźni możliwych rozwiązań, kreatywne myślenie i umiejętności rozwiązywania problemów przydadzą się każdemu, niezależnie od wybranego zawodu. Proszę jednak nie zapominać, że nasze propozycje to przede wszystkim dobra zabawa!”

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Inżynieria, Christina Schul, tł. Marek Czekański, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2022, s. X.

Na Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Inżynieria Christiny Schul składają się 52 projekty inżynieryjne. Z konstrukcjami poradzą sobie dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat. Niektóre z zadań mogą wymagać pomocy osoby dorosłej, jednak w większości przypadków, młode konstruktorki i młodzi konstruktorzy poradzą sobie sami.

W SKÓRZE INŻYNIERA

Początek książki to wprowadzenie w świat inżynierii. Autorka tłumaczy, na czym inżynieria polega, przedstawia jej subdyscypliny oraz wykazuje wzajemne związki inżynierii z innymi dziedzinami naukowymi [np. z fizyką, chemią, matematyką, itd.]. Schul odnosi się tym samym do koncepcji STEAM [akronim utworzony ze słów Science, Technology, Engineering, Art i Mathematics].

PROCESY

W przeciwieństwie do książek Nauka i Chemia wydanych w ramach Wspaniałych eksperymentów dla dzieci, Autorka nie uczy metody naukowej – jak wskazuje, w inżynierii zastępują ją procesy. Czym są owe procesy?

„Jest to ciąg czynności inżynierskich służący rozwiązywaniu problemów, obejmujący pięć głównych etapów: 1. Pytania. 2. Koncepcja. 3. Planowanie. 4. Tworzenie. 5. Doskonalenie.”

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Inżynieria, Christina Schul, tł. Marek Czekański, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2022, s. 5.
BUDOWA EKSPERYMENTU

Przy każdej instrukcji Autorka określiła poziom trudności, przybliżony czas realizacji oraz wymagane materiały. Następnie Schul omówiła czynności, dzięki którym może powstać konstrukcja, a także zaproponowała „próby dodatkowe”, które mają rozszerzyć podstawową instrukcję o dalsze kroki.

By zaspokoić ciekawość dziecka [i przekazać mu wiedzę], każdy projekt zawiera wyjaśnienie „jak i dlaczego”, wskazuje na związki ze STEAM-em oraz – czasami – zawiera komentarz inżyniera [innego niż Autorka].

Niektóre z projektów zawierają „ostrzeżenie” – warto, by w tym przypadku wykonywanie zadania nadzorowała osoba dorosła.

CZEGO NAUCZY SIĘ DZIECKO?

Poza rozwojem ogólnych umiejętności wymaganych od każdego inżyniera, dzieci mogą nauczyć się m.in.: przemiany energii potencjalnej w kinetyczną, zasady działania dźwigni oraz maszyn ułatwiających podnoszenie/przenoszenie ciężarów dzięki zastosowaniu krążków, czy choćby zastosowania osi w konstrukcjach.

PODSUMOWUJĄC

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci to seria, która w sposób zabawny i przystępny tłumaczy dzieciom zagadnienia ze świata nauki. W przypadku książki Christiny Schul, mowa o inżynierii. Autorka, poprzez wprowadzenie i 52 projekty, pokazuje młodym Czytelniczkom i Czytelnikom, jak to jest być inżynierem. Kto wie, czy budowa konstrukcji z niniejszej publikacji nie stanie się zalążkiem do dalszej przygody z inżynierią? Zresztą, jak już na początku zauważa Autorka:

„Zadaniem tej książki jest rozwijanie kreatywności i wzmacnianie naturalnych talentów inżynierskich, które wszystkie dzieci w jakimś stopniu posiadają.”

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Inżynieria, Christina Schul, tł. Marek Czekański, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2022, s. IX.

A gdy dziecko wykona już wszystkie projekty z recenzowanej książki, polecam sięgnąć po pozostałe książki z serii Wspaniałe eksperymenty dla dzieci – dedykowane szeroko rozumianej nauce i chemii.

RECENZJA NA PODSTAWIE KSIĄŻEK

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Inżynieria, Christina Schul, tł. Marek Czekański, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2022, ISBN: 978-83-01-22094-5.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content