Historia twojego życia – Ted Chiang – recenzja

Do starożytnego miasta Babilon przybywa grupa górników. Mają jasny cel: poświęcić wiele miesięcy, by wspiąć się na Wieżę Babilonu, a następnie by na jej szczycie podjąć się drążenia tunelu w kamiennym sklepieniu niebieskim. Chcą dokopać się do Boga. Brzmi jak szaleństwo?

***

Historia twojego życia składa się z ośmiu opowiadań, w których poczucie nieprawdopodobieństwa, niesamowitości czy wręcz szaleństwa jest tylko pierwszym wrażeniem, wynikającym z niesłychanie zaskakujących wizji Teda Chianga. Te jednak zawsze są – choćby jak zdumiewające – odpowiednio uzasadnione i wyjaśnione.

PORUSZANE TEMATY

Autor uwiarygodnia swoje pomysły korzystając z dokonań nauki, filozofii czy religii. Pierwsze opowiadanie – Wieża Babilonu jest inżynieryjną wariacją na temat starotestamentowego przekazu o Wieży Babel. Zrozum analizuje konsekwencje posiadania superinteligencji. W Dzieleniu przez zero pierwsze skrzypce gra matematyka. W tytułowej Historii twojego życia – lingwistyka i fizyka [a zwłaszcza zasada najkrótszego czasu Fermata]. Siedemdziesiąt dwie litery to z kolei a’la steampunkowa [bo w miejscu pary występuje termodynamika] wariacja na temat preformacji i kabały. Ewolucja ludzkiej nauki przygląda się poszerzaniu wiedzy w warunkach, gdy człowiek nie jest najinteligentniejszą istotą na planecie. Piekło to nieobecność Boga wchodzi w polemikę z Księgą Hioba. Co ma cieszyć oczy. Reportaż to z kolei pytanie o psychologiczne i socjologiczne znaczenie fizycznej urody, bądź jej braku.

W większości, opowiadania zawarte w Historii twojego życia zaliczyć należy do twardej fantastyki naukowej [hard science-fiction].

BOGACTWO ŚWIATÓW PRZEDSTAWIONYCH

Wszystkie opowiadania Chianga łączy pieczołowita konstrukcja świata przedstawionego. Nie ma znaczenia, czy sięga on do starożytnego Babilonu, opisuje pierwszy kontakt z istotami pozaziemskimi, przedstawia rzeczywistość, w której kabała i preformacja działa niczym genetyka, czy ukazuje Ziemię, jako miejsce, w którym nawiedzenia aniołów i piekielnych wizji, są czymś normalnym.

Chiangowi, do przedstawienia tak ogromnych, złożonych i spójnych światów wystarcza przestrzeń opowiadania. Co najważniejsze: nie czuć, by z powodu krótkiej formy czegoś w tekście brakowało.

DLA KOGO?

Historia twojego życia to science-fiction najwyższej próby [często w twardej odmianie]. Jednakże, nie powinno stanowić to żadnego problemu – Chiang pisze w tak dobry i klarowny sposób, iż właściwie nie jest wymagany jakiś próg wejścia. Wystarczy zwykła ciekawość.

PODSUMOWUJĄC

Ted Chiang przekuł fenomenalne pomysły w fenomenalne opowiadania. Historia twojego życia to jeden z ważniejszych zbiorów opowiadań science-fiction, jaki kiedykolwiek trafił na rynek wydawniczy. Nie musicie jednak wierzyć tylko moim słowom – Chiang otrzymał za zawarte w niniejszej publikacji teksty najważniejsze nagrody przyznawane twórcom i twórczyniom science-fiction: Nebule, Hugo, czy Locusy [by wymienić tylko te najbardziej znane].

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Historia twojego życia, Ted Chiang, tł. Michał Jakuszewski, Dariusz Kopociński, Agnieszka Sylwanowicz, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2016, ISBN: 978-83-65676-11-5.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content