HTML i CSS. Przewodnik dla początkujących – David DuRocher – recenzja

W przybliżeniu 1,11 miliarda. Tyle stron internetowych istnieje obecnie* w sieci. Każdego kolejnego dnia powstaje około 252 tysięcy nowych stron. To przekłada się na 10,500 stron na godzinę. 175 na minutę. 3 na sekundę. Do stworzenia każdej z tych stron wykorzystano HTML i CSS.

* Stan na 25 sierpnia 2023, według danych z serwisu Siteefy.

PRZYKŁAD: ROZSZERZENIE MOŻLIWOŚCI WORDPRESSA

Różne źródła internetowe podają, iż z wszystkich działających stron, ponad 40% jest oparta na WordPressie. Do stworzenia strony i zarządzania nią, WordPress nie wymaga od użytkownika umiejętności programistycznych. To ogromna zaleta, o ile oczywiście satysfakcjonuje nas to, co może zaoferować podstawowa instalacja WordPressa, dodatkowe wtyczki czy motywy.

Załóżmy, że macie już postawioną stronę, wybrany motyw, zainstalowane dodatkowe wtyczki, ale coś jeszcze chciałoby się zmienić. Przycisk informujący o ułatwieniach dostępu jest za wysoko, okienko od ciasteczek za nisko, a i w ogóle domyślne kolory nie odpowiadają naszym preferencjom. Załóżmy dodatkowo, że żadnej z tych rzeczy nie da się konfigurować bezpośrednio z poziomu motywu czy wtyczki. Co wtedy?

Nie pozostaje nic innego, jak samemu wprowadzić zmiany – do tego przyda się wiedza z zakresu HTML-a i CSS-a.

PODSTAWY, PRZYSTĘPNIE

Wspomniany powyżej WordPress to tylko przykład, gdzie znajomość HTML-a i CSS-a może przynieść spore korzyści [i/lub oszczędności]. Zastosowań jest oczywiście znacznie więcej – załóżmy, że macie już swój własny powód, dla którego chcecie poznać HTML i CSS [albo sam HTML]. Pomoże Wam w tym Podręcznik HTML i CSS. Przewodnik dla początkujących.

Książka Davida DuRochera to istne kompendium wiedzy. Autor zawarł w niej [prawdopodobnie] wszystko to, czego będziecie potrzebować do pracy z HTML-em i CSS-em.

STRUKTURA KSIĄŻKI

Każdy rozdział książki oznacza wprowadzenie i wyjaśnienie nowego pojęcia. Przy czym istotne jest, że nie jest to tylko zwykła regułka – Autor umieszcza ją w konkretnym kontekście, tzn. pokazuje jej praktyczne zastosowanie.

DuRocher zachęca do pracy razem z nim – podczas lektury będziemy pracować nad konkretną stroną [którą, spakowaną, pobierzemy ze wskazanego w książce linku]. W naszym rodzimym wydaniu, jest to serwis określony mianem Kawiarni Helion, którą wraz z postępami w nauce będziemy stale ulepszać i upiększać.

Autor na samym początku poleca kilka narzędzi przydatnych do pracy ze stronami internetowymi: edytory kodu [na co dzień korzystam z polecanego przez DuRochera Visual Studio Code, i w nim też pracowałem podczas wykonywania zadań z niniejszej książki; niemniej jednak sam Autor wskazuje, iż osobiście do drobnych zmian posługuje się programem Notepad++, a wszelkie bardziej zaawansowane zadania wykonuje za pomocą Visual Studio Code], przeglądarki internetowe [np. Chrome, Firefox, Opera, etc.] oraz programy do obróbki grafiki [np. GIMP]. Jak możecie zauważyć, kwestia wyboru środowiska pracy jest wysoce indywidualna.

TREŚĆ KSIĄŻKI

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów i pracy, Autor przedstawia sporo informacji ogólnych, wprowadzających w temat. DuRocher pisze np. o tym, czym jest HTML – przedstawia jego historię, sposób w jaki działa, jego obecne zastosowania czy zmiany wprowadzane z kolejnymi iteracjami. Podobnie zresztą podchodzi do omówienia CSS-a – pisze o tym, w jaki sposób działa, czy omawia silniki renderujące.

Po tym krótkim wprowadzeniu, przechodzimy do konkretów. Zaczynając od całkowitych podstaw, krok po kroku zmierzamy w stronę coraz to bardziej zaawansowanych technik. Autor potraktował temat całościowo – a przynajmniej ja, laik, nie odczułem, by podczas lektury HTML i CSS. Przewodnika dla początkujących czegoś mi zabrakło.

Na ogromny plus zasługuje także to, iż Autor wychodzi poza zwykłe kodowanie: opisuje framework Bootstrap [ułatwiający tworzenie responsywnych stron internetowych], pokazuje jak zarządzać projektem [jakim niewątpliwie jest złożona strona internetowa – dla przykładu polecam pobrać podstawową instalację WordPressa i samemu przekonać się, ile na daną stronę składa się plików i folderów], czy opisuje GIT [system kontroli wersji]. W dodatkach, Autor wspomina także o tematach takich jak: hosting, ftp, jednostki wielkości [piksele, procenty, vw, vh oraz em i rem], metadanych i open graph, a także przedstawia rozwiązania zadań.

PODSUMOWUJĄC

HTML i CSS. Przewodnik dla początkujących to istne kompendium wiedzy, które przyda się każdej osobie zainteresowanej tematem. David DuRocher przedstawił materiał w sposób bardzo przystępny, tak, iż z jego opanowaniem nie powinno być najmniejszych problemów.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

HTML i CSS. Przewodnik dla początkujących, David DuRocher, tł. Łukasz Piwko, Helion, 2023, ISBN: 978-83-8322-655-2.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content