Jako że wybieram się w podróż do Japonii [co prawda póki co tylko poprzez Google Earth;)], postanowiłem sprawdzić, które miejsca przede wszystkim warto odwiedzić. W tym celu pomocna okazała się Japonia. Podróże to styl życia autorstwa Krzysztofa Dopierały.
JAPONIA TRADYCYJNA
Pomimo, iż w przewodniku znajdziemy informacje o ulicach, na których neony nigdy nie gasną, albo na których co rusz spotkamy cosplayerki i cosplayerów [a także, gdzie można przejechać się gokartami niczym w Mario Kart], Autor skupia się przede wszystkim na przedstawieniu bardziej tradycyjnej strony Kraju Kwitnącej Wiśni. Są tu więc polecenia atrakcji związanych m.in. z naturą, historią, religią, kulturą, czy kuchnią.
***
By ułatwić planowanie podróży, Japonia została podzielona w niniejszym przewodniku na kilka części [osobny rozdział poświęcony Tokio, poza tym: Japonia środkowa, Japonia północna i Japonia południowa]. W każdej z nich zostały przedstawione oraz pokrótce opisane najważniejsze miejsca i atrakcje. Poza tym, w przewodniku znalazło się ogólne wprowadzenie opisujące krajobraz, przyrodę i dzieje Japonii [rozdział Oto Japonia], sporo praktycznych wskazówek związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni, czy szeroko rozumianych ciekawostek. Z cyklu, czy wiesz, że…:
- Japonia to w sumie ponad 6850 wysp, z których około 430 jest zamieszkałych?
- Każdego dnia w różnych częściach Japonii dochodzi do wstrząsów tektonicznych, które jednak są na tyle małe, iż są praktycznie niezauważalne przez Japonki i Japończyków?
- Językiem ajnuskim włada obecnie [stan na 2022] tylko dziesięć starszych osób?
- Ze względu na m.in. niekorzystną dietę, zapaśnicy sumo żyją średnio o dekadę krócej niż przeciętni Japończycy?
- Na wyspie Miya-jima obowiązuje zakaz narodzin i pochówku?
- „Karate” w dosłownym tłumaczeniu znaczy „pusta ręka”?
- W Tokio można trafić na polski akcent odwiedzając Pączki-ya?
Oczywiście, w przewodniku nie zabrakło również poleceń dla miłośniczek i miłośników aktywnego wypoczynku: są tu więc opisane proponowane trasy pieszych wędrówek [czasami kilkudniowych], szlaki rowerowe czy miejsca, w których można zjeżdżać na snowboardzie i/lub nartach [a nawet informacja o tym, gdzie można skorzystać z helikoptera, by wyskoczyć z niego rozpoczynając w ten nietypowy sposób zjazd po śniegu].
WYDANIE [NIE TYLKO DLA PODRÓŻNYCH]
Ze względu na mnóstwo ciekawych informacji oraz na bogactwo zdjęć i grafik [rzadko zdarza się tu strona, na której znajduje się tylko i wyłącznie tekst], Japonia Dopierały sprawdza się także jako – po prostu – ciekawa książka, po którą można sięgnąć niekoniecznie w celu planowania wizyty w tytułowym kraju.
PODSUMOWUJĄC
Japonia. Podróże to styl życia to przepięknie wydana i niezwykle ciekawa pozycja, która może posłużyć nie tylko do zaplanowania podróży, ale także [ze względu na praktyczne informacje typu godziny otwarcia, ceny biletów, itp.] przyda się na miejscu. To przewodnik, który obowiązkowo powinien znaleźć się w bagażu podręcznym osób zmierzających do Kraju Kwitnącej Wiśni.
A w moim przypadku – póki co – posłuży jeszcze do zwiedzania Japonii poprzez Google Earth 😉
RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA
Japonia. Podróże to styl życia, Krzysztof Dopierała, Helion, 2024, ISBN: 978-83-289-0482-8.
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.