Linux. Receptury. Wydanie II – Carla Schroder – recenzja

Carla Schroder „słynie z umiejętności przystępnego wyjaśniania trudnych zagadnień.” Te zamieszczone na tylnej okładce słowa znakomicie oddają sposób, w jaki Autorka napisała Linux. Receptury. Jej publikacja to nieocenione źródło wiedzy dla każdego użytkownika systemu Linux [choć Autorka skupia się głównie na trzech dystrybucjach: Ubuntu, openSUSE oraz Fedora, opisane przez nią porady zwykle są uniwersalne, a ich dostosowanie do konkretnej wersji Linuxa nie powinno przysporzyć większych problemów]. Co odróżnia książkę Schroder od pomocy, którą można uzyskać poprzez społeczność zgromadzoną wokół danej dystrybucji Linuxa, to genialny pomysł na tytułowe receptury.

RECEPTURY

Każda z receptur została podzielona na cztery etapy. Pod tytułem znajduje się „problem”, następnie jego „rozwiązanie”, dokładna „analiza” wykonanych czynności oraz odniesienia, opisane w punkcie „zobacz więcej”. Takie przedstawienie receptur ma same zalety. Przede wszystkim – dane zagadnienie jest klarownie i wyczerpująco opisane. Autorka nie zostawia czytelnika z samym poleceniem, czy rozwiązaniem – wyjaśnia je: co oznacza oraz jak i dlaczego działa.

Ponadto w tekście znaleźć można trzy specjalne sekcje – wszystkie oznaczone odpowiednimi ikonami. Zawierają one: wskazówkę/sugestię, ogólna uwagę lub ostrzeżenie.

Linux. Receptury nie należy raczej do książek, które czyta się od deski do deski. Oczywiście, można tak postąpić, gdyż Schroder pisze ciekawie, jednak w zamyśle ta publikacja ma pomóc rozwiązać dany problem za pomocą konkretnej receptury [lub zestawu receptur]. Tego typu lekturę umożliwia podejście Autorki – w przypadku, gdy dany problem jest bardziej złożony, w treści danej receptury mogą znaleźć się odesłania do: innej receptury, jakiegoś rozdziału, strony podręcznika systemowego, strony internetowej, etc.

ZAWARTOŚĆ

Książkę Schroder polecam czytać stopniowo, wraz z poznawaniem systemu Linux. Opisywane przez Autorkę receptury charakteryzują się różnym poziomem zaawansowania. Na przykład pierwszy rozdział łagodnie wprowadza osoby, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z Linuxem – tłumaczy on skąd daną dystrybucję pobrać, czy jak ją zainstalować. Z kolei drugi rozdział to już opis programu rozruchowego GRUB. Za podobny przykład może posłużyć zestawienie podstawowych operacji na plikach [utwórz, kopiuj, przenieś, etc.] z partycjonowaniem dysku czy omówieniem systemu plików.

Stworzone przez Schroder receptury pomogą również w zagadnieniach takich jak: rozruch i wyłączanie Linuxa, zarządzanie użytkownikami i grupami, obsługa systemd, tworzenie oraz obsługa kopii zapasowych, pozyskiwanie dokładnych informacji o zainstalowanym w komputerze sprzęcie, drukowanie, rozwiązywanie usterek [m. in. za pomocą dystrybucji SystemRescue] oraz zarządzanie oprogramowaniem. Autorka sporo miejsca poświęciła również tematyce sieciowej: OpenSSH, OpenVPN, zaporze sieciowej, Dnsmasq, czy plikowi hosts.

PODSUMOWUJĄC

Tak szerokie spektrum omawianych problemów sprawia, iż z książki Linux. Receptury skorzystać może każdy – bez względu na poziom zaawansowania. Jedyny wymóg to posiadanie zainstalowanego Linuxa. W rozwiązaniu części ewentualnych problemów pomogą stworzone przez Schroder receptury.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Linux. Receptury. Najważniejsze umiejętności użytkownika i administratora. Wydanie II, Carla Schroder, tł. Robert Górczyński, Helion, 2022, ISBN: 978-83-283-8765-2.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content