Numer drugi – David Foenkinos – recenzja

David Heyman przeczytał niedawno fascynującą książkę. Będąc producentem filmowym, postanowił zrobić wszystko, by doprowadzić do jej ekranizacji. Pewnego dnia, na planie jakiegoś filmu, całkiem przypadkiem zauważył chłopca, który swoim wyglądem przypominał głównego bohatera przeczytanej opowieści. David nie mógł przepuścić takiej okazji – zaprosił chłopca, Martina Hilla na casting. Producent widział w nim idealnego kandydata na Harrego Pottera.

Jak się okazuje – do odegrania roli Harrego Pottera, brany był pod uwagę jeszcze jeden chłopiec – Daniel Radcliffe. Wszyscy doskonale wiemy, kto dostał angaż i łatwo możemy prześledzić, jak potoczyła się jego kariera. David Foenkinos przedstawia nam historię tego, który nie został wybrany. Numeru drugiego.

CASTING I JEGO KONSEKWENCJE

„Można by rzec, że jego losy toczyły się wprost przeciwnie do losów Daniela Radcliffe’a. Aktor wiódł zapewne intensywne życie, złożone z ciągłych spotkań, podróży i radości. Jego codzienność była pewnie na tyle bogata, że wystarczyłaby dla dwóch. Tymczasem Martin obracał swoje życie w pustkę. Ten sam casting pchnął obu chłopców w dwóch skrajnie różnych kierunkach.”

Numer drugi, David Foenkinos, tł. Aleksandra Weksej, Karol Buda, Grupa Wydawnicza Relacja, 2023, s. 144.

Casting do roli Harrego Pottera, podczas którego Martin ostatecznie został odrzucony, wpłynął na całe jego późniejsze życie. Bólu, jaki czuł dziesięcioletni chłopiec nie mógł uśmierzyć czas [przez fenomen powieści i jej ekranizacji] oraz fakt, iż był już tak blisko sukcesu. W ostatnim etapie castingu zostało ich tylko dwóch: Daniel Radcliffe i on, Martin Hill. Odtąd numer drugi.

Foenkinos pokazuje, w co może przemienić się życie człowieka, któremu odebrano szansę i nadzieję na lepsze życie. Przekaz ten jest tym bardziej emocjonalny, iż dotyczy przecież dziecka.

Poruszany w Numerze drugim temat jest ważny społecznie. Martin to idealny przykład na to, co może oznaczać dla dziecka wepchnięcie go w świat oparty na rywalizacji i wiecznego porównywania. W rzeczywistość social mediów, mass mediów i konsumpcji. Los głównego bohatera to historia jakich w prawdziwym życiu wiele, a o których w prawdziwym życiu niewiele się mówi. Martin Hill to głos dzieci, w których rozbudzono nadzieję i marzenia, by za chwilę te marzenia i nadzieje z nich wyrwać.

CASE STUDY

Jednak stracone nadzieje i podeptane marzenia to nie wszystko. Martin poczuł znacznie więcej: upokorzenie i odrzucenie. Tak ogromny zawód jakiego doświadczył musiał się odbić na jego psychice. Konsekwencje traumatycznego epizodu z życia dziecka rzutują na jego dalsze życie. Niska samoocena, zaburzenia lękowe, depresja czy paranoja to tylko niektóre z możliwych – i tych skrajnych – reakcji psychologicznych.

„Wiele lat później Martin przypomniał sobie tamtą rozmowę, a dokładniej słowa ojca: „To może być niezła zabawa”. Ciarki przeszły mu po plecach. Nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zawirowań, do których doprowadziła ta historia.”

Numer drugi, David Foenkinos, tł. Aleksandra Weksej, Karol Buda, Grupa Wydawnicza Relacja, 2023, s. 58.

Na ogromny plus zasługuje ukazanie zmagań Martina z samym sobą. Zawężenie pola widzenia i interpretowanie świata przez doświadczenie niepowodzenia. Autor dość wiernie [choć również i dość jaskrawo] opisał pewne psychologiczne mechanizmy.

Co jednak w książce Foenkinosa mi się nie podobało, to brak pracy terapeutycznej z wykwalifikowaną osobą. Mam nadzieję, że wybaczycie mi ten spoiler, lecz Martin już po pierwszej rozmowie ze specjalistą, całkowicie rezygnuje z psychoterapii. Dziwi to tym bardziej, iż w ramach walki ze swoimi problemami decyduje się m.in. na dość nietypową ekspozycję na stresor.

BEZ SPOILERÓW

Zastanawiałem się jak Foenkinos podejdzie do kwestii ewentualnych spoilerów. W końcu to przecież książka o castingu do adaptacji filmowej fenomenu popkulturowego – Harrego Pottera. Na szczęście, w Numerze drugim znalazły się jedynie nawiązania do fabuły z pierwszej części – Kamienia Filozoficznego. Autor odniósł się raczej do ogólników, które – znane nawet przed lekturą – w żaden sposób nie zepsują przyjemności z poznawania książek J. K. Rowling.

Powiem więcej – Numer drugi można czytać bez jakiejkolwiek znajomości uniwersum Harrego Pottera.

PODSUMOWUJĄC

Numer drugi porusza ważny społecznie temat, o którym niewiele się mówi. David Foenkinos wykorzystuje do tego fenomen, o którym prawdopodobnie słyszeli wszyscy ludzie: potteromanię. Martin uzmysławia nam, jak wiele w życiu młodego człowieka może znaczyć niepowodzenie.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Numer drugi, David Foenkinos, tł. Aleksandra Weksej, Karol Buda, Grupa Wydawnicza Relacja, 2023, ISBN: 978-83-67817-56-1.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content