Park Min-u to starszy mężczyzna z klasy średniej, który wykonuje zawód architekta. Ma wykształcenie, pieniądze, cieszy się szacunkiem i jest cenionym specjalistą, który poświęca się przede wszystkim karierze. Nie wszystko w życiu Min-u jest jednak takie kolorowe – zwłaszcza jego przeszłość, o której nie miał czasu myśleć. Przynajmniej do chwili, gdy po latach – niespodziewanie – otrzymuje wiadomość od kobiety, którą kochał w czasach swojej młodości…
PAMIĘĆ
O zmierzchu to opowieść o budzącej się pamięci. Rosnącej wraz z kolejnymi wspomnieniami. Przeszłość zaczyna ożywać. Dzieciństwo i młodość – pomimo, iż miały miejsce kilkadziesiąt lat temu – zdają się być obecne tu i teraz.
„Ludzka pamięć ma to do siebie, że współdzielone z innymi doświadczenia pod wpływem upływającego czasu mogą zostać całkowicie zapomniane lub – w zależności od towarzyszących im wówczas emocji – zniekształcone i zapisać się w naszych umysłach jako zupełnie inne historie.”
O zmierzchu, Hwang Sok-yong, tł. Dominika Chybowska-Jang, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2022, s. 136.
W O zmierzchu, narracja rozpisana została na wiele głosów. Każdy z nich mocno rezonuje. Losy poszczególnych postaci przejmują. Są autentyczne i pełne emocji. Pamięć pozwala jednak nie tylko bardziej zżyć się z bohaterami, lecz służy również przedstawieniu życia w Korei Południowej.
URBANIZACJA
Hwang Sok-yong poprzez postać Park Min-u pokazał przemiany, które objęły Koreę Południową. Jego historia – od żyjącego na wsi, a następnie w slumsach chłopaka, aż po szanowanego architekta – posłużyła Autorowi do ukazania wpływu urbanizacji na społeczności zamieszkujące obszary wiejskie i podmiejskie.
Problematyka ta – choć dotyczy modernizacji Korei – może stanowić komentarz dla tego typu praktyk mających miejsce w różnych częściach globu. Agresywna deweloperka, załatwianie spraw po znajomości, łapówkarstwo i inne patologie spotykane w tych środowiskach, zdają się być charakterystyczne dla czasów przyspieszonej transformacji.
KONTEKST SPOŁECZNY
Jednak bohaterowie O zmierzchu, nie są jedynie ludźmi związanymi stricte z branżą deweloperską. Hwang Sok-yong podkreśla dysproporcje społeczne poprzez zestawienie postaci z klasy średniej oraz z niższej. Choć Park Min-u jest niewątpliwie człowiekiem sukcesu, tak główny wątek fabularny porusza temat biedy. A dokładniej – ludzi, którym przyszło zmagać się z nią.
HISTORIA KOREI POŁUDNIOWEJ
Losy postaci zostały wplecione w rzeczywiste wydarzenia z kart historii Korei Południowej. Choć są one głównie wspominane, dzieją się gdzieś obok, trudno nie odczuć ich znaczenia. Przejęcie władzy przez prezydenta Park Jeong-hui na początku lat 60., Ruch Nowej Wsi, zamach stanu z 1979, krwawe stłumienie protestów w Gwangju z 1980, czy zawalenie się domu handlowego Sampoong w 1995 roku – to tylko niektóre z przywołanych w książce wydarzeń.
PODSUMOWUJĄC
O zmierzchu to przejmująca opowieść o ludziach, których życie naznaczyła bieda. Hwang Sok-yong nie ograniczył się jednak tylko do opowiedzenia czyjegoś losu – jego książka to również [gorzki] komentarz społeczny. Autor pisząc o klasie średniej i niższej, agresywnej urbanizacji czy wyzysku, zawsze stawia człowieka na pierwszym miejscu. Wplatając w fabułę obyczajowość, kulturę i rzeczywiste wydarzenia z historii Korei Południowej, Hwang Sok-yong opowiada historię nie tylko ciekawą, ale i ważną.
RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA
O zmierzchu, Hwang Sok-yong, tł. Dominika Chybowska-Jang, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2022, ISBN: 978-83-233-5174-0.
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.