Radiologia. Podręcznik dla studentów – recenzja

Radiologia. Podręcznik dla studentów to najnowsze [i zgodne z aktualnym zakresem programu nauczania przedmiotu radiologii*] kompendium wiedzy z radiologii oraz diagnostyki obrazowej. Publikacja wydana pod redakcją naukową Andrzeja Cieszanowskiego oraz Moniki Bekiesińskiej-Figatowskiej została napisana przez 46 Autorek i Autorów – specjalistek i specjalistów z opisywanych tematów.

[*stan na 2022 rok]

Co najistotniejsze: jako, że Radiologia jest Podręcznikiem dla studentów, całość materiału została opisana w sposób przystępny. Oznacza to, że po książkę może sięgnąć każdy zainteresowany tematem.

ZAKRES TEMATYCZNY – CZĘŚĆ OGÓLNA

Radiologia prowadzi czytelnika za rękę. Zaczyna się od całkowitych podstaw. Wprowadzenie stanowi opis tego jak wytwarzane są promienie roentgena, jak zbudowany jest aparat RTG i tomograf, czy wytłumaczenie właściwości otrzymywanego obrazu [kiedy jest gorszej, a kiedy lepszej jakości]. Dwa kolejne rozdziały poświęcone są technikom obrazowania: USG oraz rezonansowi magnetycznemu.

Następnie rzecz szalenie istotna dla osób wykonujących badanie [np. techników radiologii] i samych pacjentów: kwestie bezpieczeństwa. Zwłaszcza ekspozycja na promieniowanie. Autorzy podkreślają ryzyko, jakie niesie ze sobą wykonywanie zawodu. Ale to nie wszystko – opisują także wpływ promieniowania na osobę poddaną badaniu. Nie pominięto również znaczenia środków kontrastowych; Autorzy tego rozdziału piszą między innymi o potencjalnych reakcjach niepożądanych.

Kilka słów poświęcono podstawom interpretacji badań obrazowych [należy pamiętać, że te kilka słów, jest właściwie konieczne, by zrozumieć to, na co się będzie patrzeć w dalszej części podręcznika], by następnie przejść do opisu anatomii radiologicznej [mózgowie, kręgosłup, klatka piersiowa, jama brzuszna i miednica].

ZAKRES TEMATYCZNY – CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA

Po łagodnym wprowadzeniu do podstaw, Radiologia przechodzi do konkretów. Część szczegółowa podręcznika polega na wyszczególnieniu konkretnych części ciała wraz z omówieniem – między innymi – wiadomości ogólnych, anatomii radiologicznej, metod diagnostycznych, czy podlegających obrazowaniu chorób. Opisywane przypadki są odpowiednio zobrazowane za pomocą rycin, zdjęć RTG, obrazów uzyskanych za pomocą TK czy choćby MRI.

Następnie opisana została ze szczegółami radiologia: onkologiczna, pediatryczna i interwencyjna. Koniec podręcznika zawiera rozdział zawierający wskazania do badań obrazowych.

PRZEJRZYSTA TREŚĆ

Treść podręcznika jest przede wszystkim przejrzysta. Tekst często jest wypunktowany lub zamieszczony w ramkach. Wprowadzony podział na dwie kolumny znacznie ułatwia przyswajanie wiedzy oraz pozwala szybko ją odświeżyć.

Autorki i Autorzy zawsze dają konkretne wskazówki. W przypadku zamieszczonych w Radiologii grafiki polegają one na odpowiednim opisaniu tego, na co się patrzy [podpisy pod zdjęciami, ale również czasami i wskazanie bezpośrednio na zdjęciu jakiejś zmiany].

Poruszanie się po książce ułatwia zamieszczony na początku podręcznika spis treści, oraz – na końcu – szczegółowy indeks.

WYDANIE – KWESTIE TECHNICZNE

Kilka słów o samym wydaniu. Radiologia ma format zbliżony do A4. Całość wydrukowano w pełnym kolorze i na papierze kredowym. Publikacja zawiera sporo grafik, zdjęć RTG, obrazów z TK, MRI, etc. Jest też niewątpliwy minus: miękka okładka oraz klejony blok. Książka jest duża i swoje waży – lektura byłaby bardziej komfortowa, gdyby treść zamknąć w twardej oprawie.

PODSUMOWUJĄC

Radiologia to kompendium wiedzy, które powinno znaleźć się u każdego studenta. Ze względu na przejrzystość oraz klarowność treści – podręcznik ten mogę polecić również wszystkim osobom zainteresowanym tematem [a niekoniecznie chcącym wykonywać w przyszłości zawód radiologa].

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Radiologia. Podręcznik dla studentów, redakcja naukowa: Andrzej Cieszanowski, Monika Bekiesińska-Figatowska, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022, ISBN: 978-83-01-22354-0.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content