Wiwat małżeństwo – Sakunosuke Oda – recenzja

Osaka z lat dwudziestych XX wieku. Chōko, młoda i zdolna gejsza poznaje Ryūkichiego – żonatego amanta, dla którego traci głowę.

ON

Ryūkichi jest mężczyzną, który ponad wszystko w swoim życiu przedkłada zaspokajanie swoich zachcianek. Jest w tym nie tylko hedonistyczny, ale i egoistyczny. Nie ma dla niego znaczenia to, że swoim zachowaniem krzywdzi najbliższe mu osoby [a zwłaszcza te, które obdarzyły go miłością]. Popada przez to w konflikt ze swoim ojcem, który… [i więcej nie powiem, by nie zdradzać fabuły].

Zachowując się w ten sposób, Ryūkichi jest całkowitym zaprzeczeniem promowanego w ówczesnej Japonii stylu życia, nastawionego na bycie produktywnym, oszczędnym, oddanym rodzicom oraz gotowym do poświęceń w imię ojczyzny.

ONA

Chōko, młodsza od swojego partnera, stanowi jego zupełne przeciwieństwo. Jest kobietą gotową do poświęceń w imię miłości – a te nie są małe. Robi więc co może, by było lepiej, zastanawiając się nawet, czy przypadkiem wina nie leży gdzieś indziej:

„Gdy podała swoją datę urodzin, Chōko dowiedziała się, że był to rok Hinoe-uma, ognistego konia. Wróżbita trajkotał bez przerwy, a wszystko, co mówił, wskazywało, że Chōko przyszła na świat pod nieszczęśliwą gwiazdą.”

Wiwat małżeństwo, Sakunosuke Oda, tł. Agnieszka Stojek, Tajfuny, 2021, s. 51.

I tak jak on, tak i ona prowadziła życie, które nie było zgodne z dominującym paradygmatem [np. mieszkała ze swoim kochankiem bez ślubu].

Wiwat małżeństwo jest więc powieścią, w której następuje odwrócenie standardowych ról społecznych. Wszystko to w imię…

JAPONIA

Wiwat małżeństwo to opowieść, w której czuć ducha Japonii. Wraz z Chōko i Ryūkichim zanurzamy się w miejskich uliczkach i próbujemy smaków różnych potraw. Poznajemy społeczne uwarunkowania. Oda nawiązuje też do wydarzeń autentycznych, np. do trzęsienia ziemi z pierwszego września 1923, w którym zginęło 105 385 osób.

Tło nie przesłania jednak tego co najważniejsze – historii o miłości, która równie dobrze mogłaby rozgrywać się w innym miejscu i w innym czasie.

PODSUMOWUJĄC

Wiwat małżeństwo Sakunosuke Ody to wciągająca powieść o pewnej, dalekiej od perfekcji, relacji, w której pierwsze skrzypce odgrywa uczucie. Niezłomne i uparte. Chōko i Ryūkichi są postaciami barwnymi, których zmagania z życiem [i z samymi sobą] chce się śledzić.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Wiwat małżeństwo, Sakunosuke Oda, tł. Agnieszka Stojek, Tajfuny, 2021, ISBN: 978-83-959216-8-1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content