GRANICA WYTRZYMAŁOŚCI
Przytoczona powyżej sytuacja przelała czarę goryczy. Shibata miała już tego wszystkiego serdecznie dość. Jako jedyna kobieta w firmie była odpowiedzialna za mnóstwo dodatkowych obowiązków, których nie obejmowała jej umowa o pracę. Parzenie kawy i zanoszenie jej na męskie spotkania, sprzątanie po zebraniach, dbanie o wspólną, kuchenną przestrzeń, opróżnianie przepełnionych koszy, roznoszenie listów i upominków od kontrahentów… Lista nadobowiązkowych zadań oraz nierówne traktowanie ze względu na płeć w miejscu pracy, doprowadziły do radykalnej i spontanicznej decyzji – poinformowaniu o ciąży.
CIĄŻA
Ku woli ścisłości, należy dodać, że Shibata poinformowała o wyimaginowanej ciąży. W momencie podjęła decyzję, która wywróci jej życie do góry nogami. Pytanie, czy na lepsze, czy na gorsze?
Na Dziennik pustki składają się kolejne zapisy Shibaty podzielone na tygodnie ciąży. Wraz z rozwojem fabuły, poznajemy jej odczucia i uczenie się przez nią życia na nowo. Jak się okazuje, do tej pory całym jej światem była praca. Początki bywają zabawne i zadziwiające: oto bowiem wraca do domu po ośmiu godzinach spędzonych w miejscu pracy, nie ma nawet jeszcze wieczoru, do snu pozostało wiele godzin – co z tym czasem począć?
Kolejne odkrywanie i definiowanie siebie poprzez bycie przyszłą matką staje się dla Shibaty coraz bardziej naturalne. Tymczasem, wciąż byłem zdumiony i zastanawiałem się, co na to otoczenie: współpracownicy, inne kobiety [będące w prawdziwej ciąży], i co jeśli to wszystko się kiedyś wyda, bo przecież musi się wydać, prawda?
SURREALIZM
Sam pomysł na poinformowanie o ciąży, gdy się w niej nie jest, już wydaje się szalony. Zwłaszcza, iż to nie tylko rzucenie słów na wiatr. Shibata ma z tego rzeczywiste korzyści – zaczynając na ograniczeniu obowiązków i godzin w pracy, a kończąc na życzliwym traktowaniu ze strony innych, nawet nieznanych osób. Sytuacja robi się coraz bardziej dziwna, czuć, że to nie może się udać, że to w końcu musi wyjść na jaw. I co wtedy?
PODSUMOWUJAC
Emi Yagi stworzyła bardzo oryginalną i szaloną w swoim zamyśle historię. Shibata i wypowiedziane przez nią kłamstwo, absorbują nie tylko ją, ale i każdego, kto zdecyduje się sięgnąć po Dziennik pustki.
RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA
Dziennik pustki, Emi Yagi, tł. Dariusz Latoś, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2023, ISBN: 978-83-233-5275-4.
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.