Kliknęłaś lubię to. Napisałeś post. Wrzuciłaś filmik na YouTube. Dokonałeś zakupu w sklepie internetowym. Obejrzałaś film w serwisie VOD. Dodałeś opinie o firmie w Google. Zapytałaś o coś za pomocą wyszukiwarki. Zasubskrybowałeś newsletter… Wszystkie te dane trafiają do baz danych. Ze względu na ich ilość i rozmiar, mówi się o big data. SQL, jako narzędzie analityczne, pozwala „odszyfrować” dane zebrane w takich dużych zbiorach danych.
„SQL […] jest narzędziem konwersji, które umożliwia zwykłym użytkownikom, nawet tym nieposiadającym doświadczenia w programowaniu, komunikowanie się z bazą danych. To z kolei pozwala zmienić big data na informacje, dzięki którym użytkownikom łatwiej jest podejmować decyzje pozytywnie wpływające na ich pracę.”
SQL. Przewodnik dla początkujących, Walter Shields, tł. Agnieszka Górczyńska, Helion, 2023, s. 2.
WPROWADZENIE, CZYLI SZCZYPTA TEORII
SQL. Przewodnik dla początkujących rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia w temat, tzn. wyjaśnienia czym jest i jak działa relacyjna baza danych, omówienie typów danych czy przedstawienie systemów [oprogramowania] do obsługi bazy danych [np. MySQL, SQLite, Oracle, IBM Db2, itd.]. Autor zwraca uwagę, iż istnieją różnice w składni pomiędzy różnymi systemami. Po krótkim wyjaśnieniu – czyli zaznajomieniu z teorią, przychodzi czas na praktykę.
PRZYGOTOWANIE
Zacznijmy od tego, czego sam się obawiałem: czy jeśli zacznę ćwiczyć na jakiejś prawdziwej bazie danych, to czy przez przypadek jej nie uszkodzę? Co jeśli stracę jakieś dane? By zapobiec tego typu ewentualnościom, i by móc uczyć się bez obaw o popełniane błędy, Autor dołączył do książki przykładową bazę danych, która od początku książki ma być swego rodzaju poligonem doświadczalnym [lub bardziej fachowo: sandboxem, specjalnie odizolowanym środowiskiem, w którym można dokonywać działań metodą prób i błędów].
***
Książkę Shielda należy traktować jak podręcznik użytkownika, rozszerzony o ćwiczenia manual, który prowadzi krok po kroku od zagadnień podstawowych, do tych bardziej zaawansowanych*. Autor zachęca, by sporządzać w książce notatki, podkreślać i zaznaczać interesujące fragmenty, itd. [jeśli nie macie oporu przed kreśleniem po książkach, to może być to dobry sposób na przyswajanie materiału].
* W przypadku bardziej zaawansowanych operacji – nawet jeśli wcześniej pracowaliście na rzeczywistych bazach danych – sugeruję pracę w sandboxie. O ile standardowe zapytania SQL [służące pobieraniu informacji] są bezpieczne dla bazy danych, o tyle opisane później przez Shieldsa operacje takie jak dodawanie, usuwanie, czy modyfikowanie rekordów jak najbardziej mogą doprowadzić do uszkodzenia bazy danych.
W niniejszej książce Autor posługuje się SQLite [wraz z DB Browser, graficznym interfejsem do pracy z bazami danych]. Jest to system w pełni darmowy i otwartoźródłowy, a przy tym – jak wskazuje Shields:
„Praktycznie 99% wiedzy zdobytej podczas poznawania SQLite przydaje się później w pracy z innymi systemami typu RDBMS.”
SQL. Przewodnik dla początkujących, Walter Shields, tł. Agnieszka Górczyńska, Helion, 2023, s. 30.
PRAKTYKA
Naukę z przykładową bazą danych rozpoczynamy od podstaw, czyli tego jak wygląda praca z zapytaniami, a następnie – jak przemienić dane pozyskane z bazy danych w interesujące nas informacje. Chodzi tu o takie operacje jak porównanie, filtrowanie, etc. Do podstaw zalicza się także praca z wieloma tabelami [tzw. złączenia] oraz funkcje umożliwiające zmienianie, obliczanie czy ponowne formatowanie danych zawartych w tabelach.
Dalsza część książki odnosi się do bardziej zaawansowanych zagadnień. Wśród nich są np. podzapytania [możliwość wykonania kilku poleceń SQL w jednym zapytaniu] i widoki [czyli przygotowane wcześniej i zapisane zapytania SQL, do których można się wielokrotnie odwoływać poprze inne zapytania], a także język DML [to głównie z jego względu warto pracować w sandboxie – służy on bowiem do modyfikowania już istniejących rekordów].
PODSUMOWUJĄC
SQL. Przewodnik dla początkujących to przystępnie napisana publikacja dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z językiem SQL. Walter Shields potrafi wytłumaczyć skomplikowane zagadnienia w taki sposób, iż właściwie od razu wiadomo o co w nich chodzi.
Przede wszystkim jednak, SQL ma być narzędziem, dzięki któremu uzyskamy interesujące nas dane. Te mają umożliwić wyciągnięcie odpowiednich wniosków i podjęcie właściwych decyzji. Autor uczy zadawać pytania – zwraca uwagę, by w pierwszej kolejności zawsze formułować je w języku naturalnym, a dopiero później przekształcać je na język SQL. Dzięki takiemu podejściu, sama nauka jest o wiele prostsza i przyjemniejsza, gdyż już od samego początku widzimy nadrzędny cel.
RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA
SQL. Przewodnik dla początkujących, Walter Shields, tł. Agnieszka Górczyńska, Helion, 2023, ISBN: 978-83-8322-657-6.
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.