Harrow Lake – Kat Ellis – opinia o książce

Nolan Nox zwija się z bólu w swoim apartamencie. Zaatakowany przez nieznanego napastnika, wykrwawia się. Jest jeszcze na tyle przytomny by wezwać pomoc. Okazuje się nią Lola, jego nastoletnia córka. Gdy ta przybywa na miejsce, szybko odnajduje wciąż krwawiącego mężczyznę i wzywa karetkę…

Nolan trafia do szpitala, i – aby nie pozostawić dziecka bez opieki – odsyła Lolę na czas swojej rekonwalescencji do babki mieszkającej w Harrow Lake.

HARROW LAKE

Tytułowe miasteczko, do którego trafia główna bohaterka, znane jest z trzech rzeczy. Po pierwsze – miało w nim miejsce osuwisko, podczas którego zginęło blisko stu mieszkańców. Po drugie – ojciec Loli nakręcił w nim Lelka, kultowy horror, który przeistoczył całą miejscowość w atrakcję turystyczną. I po trzecie – mówi się, że w okolicy grasuje Pan Dreszcz…

MAKIETA

Klimat, jaki panuje w miasteczku jest specyficzny. Wszystko przywodzi w nim na myśl Lelka. Jego akcja działa się w latach dwudziestych XX wieku. Takie też wydaje się Harrow Lake – zatrzymane w czasie. Trwające jedynie po to, by podtrzymywać pamięć o filmie wśród jego fanów.

Mający właśnie miejsce festyn na cześć kultowego dzieła Nolana tym bardziej podkreśla tragizm ludzi żyjących w jego cieniu. Zmuszeni są oni do przebierania się w kostiumy z epoki oraz wcielania się w role, które przywodzą na myśl wspomniany film. Wszystko to, by zadowolić turystów…

NA SKRAJU NĘDZY

Mieszkańcy Harrow Lake zdają sobie doskonale sprawę, że gdyby nie Lelek, ich miasteczko dawno zostało by już zapomniane (być może nawet przez nich samych). Młodzi ludzie chcą stąd uciec, ułożyć sobie życie gdzie indziej, a ci, którzy pogodzili się z losem, z tym, że przyszło im tu mieszkać, żyją w cieniu potencjalnego, kolejnego osuwiska. Oraz z myślą, że gdzieś w okolicy może być Pan Dreszcz.

MIEJSKA LEGENDA

Pan Dreszcz to miejska legenda, która wpisała się na stałe w krajobraz Harrow Lake. Myśli o nim podsycane są poprzez: rosnące w lesie Kościane Drzewo, marionetkę w miejscowym muzeum, rymowankę oraz przez Ptaszynę, czyli główną bohaterkę Lelka. W postać tę wcieliła się Lorelei, żona Nolana Noxa, która opuściła swoją rodzinę w niewyjaśnionych okolicznościach. Wieść głosi, że za odejściem tym mógł stać nie kto inny, tylko sam Pan Dreszcz…

W CIENIU RODZICÓW

W cały ten świat wrzucona zostaje Lola Nox. Nastolatka odkrywa rodzinną miejscowość swojej matki, równocześnie wchodząc w jej buty (a dokładniej: w stroje, które ta nosiła na planie Lelka). Do złudzenia przypomina przez to Ptaszynę, zwracając tym samym na siebie uwagę innych osób. Widzą w niej oni właśnie Lorelei, lub – córkę znanego reżysera.

Lola często postrzegana jest przez pryzmat swoich rodziców; dopiero w bliższych relacjach ludzie dostrzegają w niej nią samą, a nie – dziecko sławnych rodziców.

TRAUMA

Splot nieszczęśliwych i niewyjaśnionych zdarzeń rzutuje na psychikę głównej bohaterki. Autorka pokazuje w ten sposób, jak różne czynniki środowiskowe mogą wpłynąć na wystąpienie zaburzeń psychicznych (a może i wręcz choroby?).

Jednak wszystko to odnieść można nie tylko do Loli, ale również i do innych postaci przewijających się na kartach powieści.

HORROR?

Zabieg ten sprawia, iż ciężko o Harrow Lake myśleć jak o typowym horrorze. Czytając powieść Kat Ellis, balansuje się pomiędzy fikcją a rzeczywistością, mając jednocześnie wciąż na uwadze, że to co paranormalne, wcale takie być nie musi. Że prawdziwa groza może być czymś zupełnie innym…

PODSUMOWUJĄC

Harrow Lake przedstawiane jest jako horror skierowany do młodych dorosłych (Young Adult), choć sposób w jaki pisze Ellis, umożliwia wyrwanie się z tradycyjnych ram narzuconych przez gatunek. Narracyjnie zaś Harrow Lake bliżej do Tonącej dziewczyny niż To. Duszny, nieoczywisty (a momentami i oniryczny) klimat, to coś, co wciąga i ciekawi.

Zachęcam do odwiedzenia Harrow Lake.

PS. Lola często posługuje się słowem „optymalny”, co może razić podczas lektury, aczkolwiek uważam ten zabieg za uzasadniony; według mnie to sposób na wpasowanie się w oczekiwania innych, znaczących osób.

OPINIA DOTYCZY WYDANIA:

Harrow Lake, Kat Ellis, tł. Karolina Post-Paśko, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2021. ISBN: 978-93-82402-84-1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content