Make: Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów – Brian Bunnell & Samer Najia – recenzja

„Lubisz dłubać, budować lub majsterkować? W takim razie ta książka jest dla Ciebie. Ta książka jest przeznaczona dla każdego z pasją do tworzenia mechanicznych obiektów (lub ich ulepszania), obojętnie, czy jest inżynierem, czy nie.”

Make: Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów. Prosty przewodnik po praktycznych zagadnieniach, Brian Bunnell, Samer Najia, tł. Maciej Sidorowicz, Helion, 2023, s. VI.
OD PODSTAW

Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów rozpoczyna się od omówienia całkowitych podstaw. Autorzy zaczynają od krótkiego opisania maszyn prostych [równia pochyła, klin, kołowrót, dźwignia, bloczek, śruba]. Następnie przedstawiają etapy realizacji projektu oraz poruszają temat materiałów [i sposobów ich łączenia], które można wykorzystać podczas majsterkowania.

Bunnell i Najia przechodzą do coraz bardziej zaawansowanych technik, początkowo prowadząc czytelnika za rękę. Z czasem jednak, kolejne kroki wykonania danego projektu są skrócone do minimum – Autorzy zakładają bowiem, że wiedza zawarta w pierwszych rozdziałach książki została już przyswojona i opanowana. [Podobnie zresztą wygląda kwestia omawiania coraz bardziej zaawansowanych układów – raczej trudno byłoby zrozumieć sposób działania np. mechanizmu różnicowego, gdyby zignorować omówione przez Autorów podstawy]

PROJEKTY, CZYLI PRAKTYCZNA CZĘŚĆ KSIĄŻKI

Takie założenie może być zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, iż nabytą wiedzę można od razu wprowadzić w życie: kolejne projekty w Inżynierii mechanicznej dla majsterkowiczów są dobrane w taki sposób, by od razu przekonać się jak coś działa. Dzięki temu możliwe jest zrozumienie np. zasady dźwigni, zmiany siły wejściowej i wyjściowej w układzie bloczków czy choćby dostrzeżenie, jak zachowuje się sprężone powietrze.

Na przestrzeni książki, Bunnell i Najia omawiają kilka projektów. Najważniejszym z nich jest – często powracający jako przykład – czołg dla dorosłego i czołg dla brzdąca. Poza tym, w Inżynierii mechanicznej dla majsterkowiczów przedstawiono budowę: dwutonowego klaksonu, klamrowego zaczepu ramy drzwi, żurawia przeładunkowego z PVC, pneumatycznej wyrzutni do papierowych rakiet [oraz budowę tychże papierowych rakiet] czy pneumatycznego działa [na ziemniaki].

NARZĘDZIA

Istotny jest również fakt, iż wszystkie omówione przez Autorów projekty wymagają jedynie podstawowych narzędzi. Oczywiście, sięgnięcie po bardziej zaawansowane urządzenia [np. elektronarzędzia pokroju wyrzynarki, etc.] ułatwią i przyspieszą pracę, jednak Bunnell i Najia wskazują na najogólniejsze [i przez to najtańsze] sprzęty: młotek, śrubokręt, ręczna piła, suwmiarka, etc. Twórcy, jeśli już sięgają po elektronarzędzia, decydują się po te najbardziej powszechne, jak np. wiertarka czy szlifierka kątowa.

SPOSÓB MYŚLENIA

Poza mnóstwem przydatnej wiedzy, Bunnell i Najia przekazują coś jeszcze – zwracają uwagę na umiejętność myślenia projektowego. Dają jasno do zrozumienia, iż nawet najbardziej zaawansowany projekt może zostać zrealizowany, gdy rozbije się go na mniejsze części [Autorzy określają to mianem Modularyzacji projektu]. Moduły te można sukcesywnie realizować, by ostatecznie połączyć je w całość. [Podejście to – choć nie jest tak nazwane w książce – dobrze oddaje idee SCRUM]

„Modularyzacja projektu” to po prostu idea rozbijania skomplikowanych, dużych projektow na mniejsze, wykonalne części. […] Na potrzeby tej ksiażki zdefiniujemy moduł jako podzespół części, tworzących po złożeniu kompletny układ, który może być samodzielnie zbudowany i przetestowany.”

Make: Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów. Prosty przewodnik po praktycznych zagadnieniach, Brian Bunnell, Samer Najia, tł. Maciej Sidorowicz, Helion, 2023, s. 42.

Co więcej, Autorzy przedstawiają narzędzia, które można wykorzystać na różnych etapach projektów: nie mówią więc tylko i wyłącznie o sprzęcie typu młotek czy śrubokręt, ale wspominają również o programach typu CAD.

PODSUMOWUJĄC

Make: Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów to książka, która powinna znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza. Ogrom przydatnych wskazówek, ciekawe projekty i uczące myślenia projektowego przykłady ułatwią zrozumienie zagadnień z zakresu mechaniki i materiałoznawstwa. Z tego też względu, praca Bunnella i Najia posłużyć może jako przewodnik po świecie mechaniki każdemu majsterkowiczowi – niezależnie od posiadanego doświadczenia w majsterkowaniu.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Make: Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów. Prosty przewodnik po praktycznych zagadnieniach, Brian Bunnell, Samer Najia, tł. Maciej Sidorowicz, Helion, 2023, ISBN: 978-83-283-9324-0.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

1 komentarz do “Make: Inżynieria mechaniczna dla majsterkowiczów – Brian Bunnell & Samer Najia – recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content