Ture Sventon. Latający detektyw – Åke Holmberg – recenzja

Ture Sventon jest najlepszym praktykującym prywatnym detektywem w całej Szwecji. Nie ma sobie równych. Nie istnieją dla niego sprawy niemożliwe do rozwikłania. Jest tylko jeden szkopuł: wie o tym jedynie on sam. Albowiem jak do tej pory nikt nie zlecił mu żadnego detektywistycznego zadania. Aż pewnego dnia…

PIERWSZE ZLECENIE

… do biura Sventona przychodzi starsza pani z miasteczka Lingonboda. W tej na co dzień spokojnej miejscowości pojawił się pewien nieznajomy, który zaczął dokuczać dzieciom. Jednak to nie wszystko – ów jegomość rozzuchwalił się na tyle, by zażądać okupu – jeśli nie zostanie wpłacony, z domu starszej pani zniknie ważna pamiątka – Puchar Jubelowy.

Pomóc może tylko Sventon.

SVENTON, TURE SVENTON

Ture Sventon to rasowy prywatny detektyw. Ma własne biuro, piftolet i kilka przebrań. Dodatkowo lubi psysie. Z cech charakterystycznych, trochę sepleni. Ach – zapomniałbym – Sventon niedawno nabył śmierdzący wielbłądem, wytarty na środku, latający dywan. Tak, latający dywan.

Postać stworzona przez Åke Holmberga jest bardzo charakterystyczna i zabawna. Tak samo jak pomysły na jakie wpada by rozwikłać sprawę.

„Będę przebrany za dziesięcioletniego chłopca w białym ubranku marynarskim, więc nie będzie powodu, żeby się mnie bać. To takie proste – rzekł Sventon.”

Ture Sventon. Latający detektyw, Åke Holmberg, il. Sven Hemmel, tł. Teresa Chłapowska, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022, s. 108.
HUMOR

Latający detektyw skrzy się humorem. Od tytułowego prywatnego detektywa, aż po przerysowanych antagonistów. Właściwie, każda z przedstawionych postaci ma w sobie coś śmiesznego.

„Detektywi zawsze są narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i Sventon czuł, ze ten człowiek albo ma jakiś groźny zamiar, albo chce coś sprzedać.”

Ture Sventon. Latający detektyw, Åke Holmberg, il. Sven Hemmel, tł. Teresa Chłapowska, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022, s. 35.

Niektóre sceny w książce są wręcz kuriozalne, lecz w tej konwencji to nie przeszkadza. Efektem nie jest irytacja, że jest się nabieranym – efektem jest śmiech, że coś takiego ma rację bytu [choćby wspomniana wyżej scena z przebranym za chłopca Sventonem].

ILUSTRACJE

Recenzowane przeze mnie wydanie zostało opublikowane przez Wydawnictwo Dwie Siostry w ramach serii Mistrzowie Światowej Ilustracji. Latający detektyw zawiera oryginalne, czarno-białe ilustracje Svena Hemmela. Poniżej przykład:

PODSUMOWUJĄC

Latający detektyw to klasyka gatunku powieści detektywistycznej dla dzieci [sugerowany wiek czytelnika 7+]. Nie zmienia to jednak faktu, że przy powieści Åke Holmberga dobrze bawić mogą się również i dorośli. Ture Sventon to postać nietuzinkowa, którą chce się lepiej poznać. Powieść – jak i trwające w niej śledztwo – wciąga od początku do końca, dając przy tym masę radości.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Ture Sventon. Latający detektyw, Åke Holmberg, il. Sven Hemmel, tł. Teresa Chłapowska, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022, ISBN: 978-83-8150-323-5.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content