PREHISTORIA
Dinozaury władały Ziemią przez 186 milionów lat. Okres ten, nazwany mezozoikiem, dzieli się na trias, jurę i kredę. Na samym początku ery mezozoicznej, świat jaki znamy wyglądał inaczej: wszystkie lądy były połączone i tworzyły jeden superkontynent – Pangeę. Wraz z upływem czasu, ruch płyt tektonicznych sprawił, iż lądy rozdzieliły się, tworząc znane nam dziś kontynenty. Zmiany środowiskowe wpłynęły natomiast na zmiany wśród samych dinozaurów. 186 milionów lat to w końcu mnóstwo czasu, by ewoluować…
EWOLUCJA
Gabinet dinozaurów wyjaśnia i pokazuje kolejne etapy życia na Ziemi [w większości z ery mezozoicznej]. Carnovsky oraz Lucy Brownridge prezentują różne stworzenia i rośliny, które pojawiały się, wymierały i/lub zmieniały pod wpływem warunków środowiskowych. Najbardziej w oczy rzucają się chyba zmiany roślinożerców: od raczej krótkoszyich zauropodomorfów, po charakteryzujące się długą szyją duże zauropody [np. diplodok]. Coraz wyżej osadzona głowa miała prostą przyczynę: wzrost roślinności [nie tylko konieczność sięgania coraz wyżej po pokarm, lecz również jego większa obfitość w koronach drzew]. Wśród innych gatunków roślinożerców, dostrzec można coraz bardziej zaawansowane mechanizmy obronne, które w kredzie oznaczały już grzbiet obleczony pancerzem, ogon zakończony twardą buławą, czy choćby „uzbrojenie” głowy w okazałe kryzy kostne i/lub rogi [czego przykładem może być styrakozaur, mniej znany kuzyn popularnego triceratopsa].
ŚRODOWISKO
Wspomniałem wcześniej o podziale Pangei na znane nam dziś kontynenty. Autorka i Autor Gabinetu dinozaurów podążają ścieżką wytyczoną przez paleontologiczne odkrycia. Oznaczają na konturowej mapie danego regionu, konkretne znaleziska [np. Megalozaur z Anglii, Archeopteryks z Niemiec, Stegozaur z USA, czy choćby Kotazaur z Indii].
W Gabinecie dinozaurów podzielono odkrycia na następujące regiony: Europa Zachodnia, Azja Środkowa i Rosja, Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Indie, Afryka, Ameryka Północna, Australazja, Antarktyda, Ameryka Południowa.
GABINET
Zachwyca pomysł: wykorzystanie „soczewek paleontologa” [czyli trzech folii w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim; dołączone do książki], które po przyłożeniu do oka, z plątaniny wzorów i kolorów wyodrębniają jeden, spójny obraz. Czerwona soczewka pozwala dojrzeć dinozaury. Zielona – środowisko, w którym żyły. Niebieska – ówczesne rośliny oraz zwierzęta charakterystyczne dla danego regionu występowania.
Istnieje również możliwość uruchomienia na telefonie specjalnej strony [kod QR oraz link na końcu książki], która pozwala na wykorzystanie aparatu z telefonu zamiast trójkolorowej dołączonej do książki.
PODSUMOWUJĄC
Gabinet dinozaurów to świetny pomysł i staranne wykonanie. Książka, poza przykuwającymi oko obrazami, zawiera również sporo informacji i ciekawostek. Polecam każdej miłośniczce i każdemu miłośnikowi dinozaurów.
PS. Jedyne czego żałuję, to że nie miałem tej książki w dzieciństwie. Ale cóż, lepiej późno niż wcale 😉
RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA
Gabinet dinozaurów, Lucy Brownridge, il. Carnovsky, tł. Krzysztof Kietzman, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022, ISBN: 978-83-8150-341-9.
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.