Kot Moneta – Lily Murray, Becky Cameron – recenzja

„Monet był słynnym malarzem, który miał zaczarowaną kotkę o imieniu Chika. Była wykonana z delikatnej porcelany i leżała sobie nieruchomo na poduszce, aż pewnego dnia…”

Kot Moneta, Lily Murray, Becky Cameron, tł. Anna Pliś, Czytalisek, 2022.

… aż pewnego dnia, za sprawą trzech stuknięć zaczarowanego pędzla ożyła. I jak każdy kot, który właśnie obudził się ze smacznej drzemki, Chika postanowiła trochę pofiglować. Pogoda za oknem nie rozpieszczała. A że w czasie deszczu nie tylko dzieci się nudzą, kotka zdecydowała pobawić się w… obrazach Moneta! Wskakuje do Lunchu, a w ślad za nią sam Claude Monet. Być może uda mu się ją znaleźć, nim ta namiesza w jego dziełach sztuki…

ŻYWA SZTUKA

Autorki zabierają czytelników w magiczną podróż, w której sztuka – dosłownie – ożywa. Zaczynając od porcelanowej Chiki, aż po prace Claude Moneta. Kotka wraz z malarzem wchodzą do obrazów, a ich ingerencja w ten utrwalony pędzlem świat wprowadza w nim zmiany…

Ilustracje Becky Cameron imitują oryginalny styl Moneta. Ilustratorka wprowadziła ruch do statycznych dzieł artysty. To, co do tej pory można było jedynie podziwiać na płótnie, staje się prawdziwym, pełnym ruchu światem. Ludzie i zwierzęta reagują na poczynania malarza i jego kotki. Martwa natura ożywa. Przedmioty zmieniają swoje miejsce. Z filiżanki można napić się mleka, a pozostawiona na stoliku bułka może skończyć w pyszczku zwierzątka…

Jednocześnie, sam Monet oraz Chika są uchwyceni odrębnym stylem. Oboje odróżniają się od namalowanych obrazów, pozwalając odróżnić obydwa światy.

JAK ZAINTERESOWAĆ DZIECKO MALARSTWEM?

Kot Moneta wyróżnia się spośród innych książek dla dzieci [które mają popularyzować sztukę] genialnym pomysłem. Ożywienie porcelanowego kota i dosłowne wejście w świat obrazów to magia w najczystszej postaci. Zabawna Chika zachęca do spędzania czasu nie tylko z nią, ale i z malarstwem Moneta. Szukanie kotki na płótnach, powoduje, iż jednocześnie dokładniej spogląda się na same obrazy. Przepiękny impresjonizm Moneta zostaje wzbogacony o czynnik, który przyciągnie oko najmłodszych czytelników – o rozrywkę.

Para odwiedza następujące obrazy: Lunch [1873], Dworzec Saint-Lazare [1877], Promenada na plaży w Trouville [1870] oraz Most nad stawem z liliami wodnymi [1899].

PODSUMOWUJĄC

Kot Moneta to pomysłowa i przepięknie ilustrowana przygoda Claude Moneta i jego kotki. Lily Murray i Becky Cameron stworzyły książkę, która nie tylko bawi, ale również uczy. Perypetie tytułowego kota stanowią ciekawe wprowadzenie dzieci do świata malarstwa, które może wydawać się zarezerwowane tylko dla dorosłych.

PS. Chika istnieje naprawdę – ale gdzie teraz jest i co robi, dowiecie się z książki 🙂

TEKST W OPARCIU O WYDANIE:

Kot Moneta, Lily Murray, Becky Cameron, tł. Anna Pliś, Czytalisek, 2022. ISBN: 978-83-283-9684-5.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content