Nauka. To Lubię: Jak działa człowiek? & Tak działa człowiek – Tomasz Rożek & Anna Leszczyńska-Rożek – recenzja

Tomasz Rożek to jeden z moich ulubionych popularyzatorów nauki. O zagadnieniach trudnych potrafi mówić w sposób przystępny. Jako dorosły odbiorca jego treści, zastanawiałem się, czy Autor poradzi sobie z najbardziej wymagającym czytelnikiem – dzieckiem, któremu trzeba wytłumaczyć wszystko od podstaw…

„Mózg dziecka uczy się szybciej niż mózg dorosłego. Między innymi właśnie z tego powodu to dzieci zadają znacznie więcej pytań niż dorośli. […] Odpowiedzi są dla dziecięcej ciekawości tym, czym tlen dla mięśni, prąd dla silnika elektrycznego albo światło dla roślin. Są napędem rozwoju.”

Nauka. To Lubię: Jak działa człowiek?, Tomasz Rożek, il. Sara Olszewska, Fundacja Nauka. To Lubię, 2022, s. 6.
JAK DZIAŁA CZŁOWIEK?

Książka Nauka. To Lubię: Jak działa człowiek? skierowana jest do najmłodszych odbiorców, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o ciele człowieka. Autor podzielił treść publikacji na osiem rozdziałów. Pierwsze siedem z nich to układy [krwionośny, nerwowy, pokarmowy, oddechowy, kostny, mięśniowy, odporności]. Ostatni opowiada o pochodzeniu człowieka [teoria ewolucji].

Tomasz Rożek ma ten dar, że potrafi zaszczepić ciekawość u swojego odbiorcy. Niezależnie od poruszanego tematu. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanej książki: Autor oferuje wgląd w podstawowe informacje ze świata medycyny, serwując ciekawostki czy stosując zrozumiałe analogie [np. żyły czy tętnice jako rury, etc.]. Ale to nie wszystko: Rożek propaguje dobry nawyki. Co jakiś czas wspomina o pozytywnym wpływie odpowiedniej diety albo o konieczności aktywności fizycznej.

Na osobną pochwałę zasługują ilustracje Sary Olszewskiej. Stworzone przez Ilustratorkę grafiki są kolorowe i – przede wszystkim – czytelne. Wystarczy szybkie spojrzenie, by zrozumieć, jak zbudowany jest organ czy układ.

TAK DZIAŁA CZŁOWIEK

Ogromnie pozytywnym zaskoczeniem był dla mnie zeszyt zabaw Tak działa człowiek Anny Leszczyńskiej-Rożek, który w domyśle ma stanowić uzupełnienie książki napisanej przez Tomasza Rożka. Zeszyt ten może jednak śmiało być rozpatrywany w oderwaniu od publikacji Jak działa człowiek?

Autorka stworzyła coś więcej niż zwykły zeszyt ćwiczeń, na który składałby się kolorowanki i łamigłówki. W Tak działa człowiek znajdują się również zadania wychodzące poza kartki publikacji. Raz to eksperyment polegający na zmierzeniu pulsu, kiedy indziej obserwacja tego, jak zachowuje się rana – od chwili skaleczenia się, aż po odpadnięcie strupka. Ale to i tak jeszcze nie wszystko, bo Leszczyńska-Rożek dodała w zeszycie zabaw mnóstwo ciekawostek – niektóre z nich powtarzają się z tymi, które poznaliśmy już podczas lektury Jak działa człowiek? Pozostałe są jednak całkowicie odmienne.

PS. Bardzo spodobało mi się również zamieszczone na końcu Tak działa człowiek poniższe stwierdzenie Autorki, podkreślające role dziecka w procesie powstawania zeszytu zabaw:

„Cieszę się bardzo, że tyle łamigłówek i zagadek rozwiązaliście w tej książce. Kiedy będziecie ją oglądać, pamiętajcie, że dzięki waszym rysunkom przestała być czarno-biała, a stała się kolorowa i wyjątkowa. Tworzyliście ją razem ze mną!”

Nauka. To Lubię: Tak działa człowiek, Anna Leszczyńska-Rożek, il. Kasia Kołodziej, Fundacja Nauka. To Lubię, 2022, s. 108.
PODSUMOWUJĄC

Zestaw dwóch recenzowanych publikacji zainteresuje dziecko światem medycyny. Ponadto, obydwie książki stanowią bardzo dobry punkt wyjścia do zadawania przez najmłodszych dalszych pytań dotyczących ciała człowieka. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie – dziecko zachęcone ciekawą treścią i ładnymi ilustracjami, będzie chciało wiedzieć więcej. W tym aspekcie, zarówno Jak działa człowiek? oraz Tak działa człowiek spełniają swoje zadanie, które Tomasz Rożek określił następująco:

„Naukowcy – jak dzieci – cały czas zadają pytania. I choć znają coraz więcej odpowiedzi, nie przestają się dziwić, zastanawiać i znowu pytać. Mówiąc szczerze, właśnie po to powstała ta książka. Aby się dziwić, zastanawiać i znowu pytać. Mam nadzieję, że zaspokoi waszą ciekawość choć na chwilę.”

Nauka. To Lubię: Jak działa człowiek?, Tomasz Rożek, il. Sara Olszewska, Fundacja Nauka. To Lubię, 2022, s. 7.
RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Nauka. To Lubię: Jak działa człowiek?, Tomasz Rożek, il. Sara Olszewska, Fundacja Nauka. To Lubię, 2022, ISBN: 978-83-962952-3-1.

Nauka. To Lubię: Tak działa człowiek, Anna Leszczyńska-Rożek, il. Kasia Kołodziej, Fundacja Nauka. To Lubię, 2022, ISBN: 978-83-962952-4-8.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content