Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022


Zdjęcie [w oryginale większe, tutaj wykadrowane] pochodzi ze zbiorów serwisu Polona.pl; tytuł: [Dziewczyna czytająca książkę] : [fotografia obrazu Bronisława Wiśniewskiego]. Data powstania: między 1911 a 1939.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada rokrocznie [od 1995 roku] 23 kwietnia. Z tej okazji przygotowałem dla Was kilka wartych odwiedzenia miejsc w sieci, które oferują całkowicie legalną i zupełnie darmową dawkę kultury. W myśl zasady „dla każdego coś miłego” – postanowiłem nie ograniczać się jedynie do książek w postaci elektronicznej. Lista ta obejmuje więc ebooki, audiobooki, spektakle, oraz inne, podlegające digitalizacji obiekty kultury [jak choćby powyższy obraz].

WYDAWNICTWO IX

Wydawnictwo, które swoją działalność rozpoczęło w 2017 roku publikuje różne gatunki literatury, jednak w głównej mierze szeroko rozumianą grozę. Wśród dostępnych darmowych publikacji Waszej uwadze polecam przede wszystkim serię Niesamowitnicy:

„Na serię Niesamowitnicy składają się współczesne reedycje książek polskich autorów z pierwszej połowy XX wieku, które wpisać można w nurt tak zwanej literatury niesamowitej lub weird fiction. Często są to pozycje zapomniane, które nie doczekały się nigdy wydań powojennych, ale pośród nich znajdą się także obecne na współczesnym rynku tytuły, bez których po prostu nie wyobrażamy sobie tej serii.”

Źródło: https://wydawnictwoix.pl/produkt/niesamowitnicy/

Książki z tej serii można kupić w wersji papierowej oraz/lub pobrać za darmo w formacie EPUB i MOBI na niniejszej stronie. Na moment publikacji wpisu, dostępne są trzy pierwsze tomy:

  • Stanisław Czosnowski – Idąca śmierć
  • Jan Huskowski – Spojrzenia
  • Franciszek Mirandola – Tropy

W planach są również książki Bogusława Adamowicza (Wesoły marszałek), Stanisława Balińskiego (Miasto księżyców), Karola Irzykowskiego (Spod ciemnej gwiazdy), Antoniego Lange (W czwartym wymiarze), Janusza Meissnera, Stefana Grabińskiego, Mieczysława Smolarskiego, Jerzego Sosnkowskiego oraz Romana Jaworskiego (Historie maniaków).

Każda z książek wydanych w ramach serii posiada uwspółcześniony tekst.

Polecam również poradnik Wiktorii Król I ty zostaniesz rezurekcjonistą, który wejdzie w skład powstającej właśnie książki.

WYDAWNICTWO WBPiCAK

„Publikujemy tytuły o różnorodnej tematyce, związane z regionem wielkopolskim w jego historycznych granicach oraz literaturę piękną (poezję, prozę) i książki krytycznoliterackie. (…) Od początku działalności wydaliśmy już ponad 300 tytułów.”

Źródło: https://www.wbp.poznan.pl/wydawnictwo/

WBPiCAK w ramach akcji #zostanwdomu udostępniło za darmo 27 tomów poezji współczesnej w postaci plików PDF. Dostępne TUTAJ.

WYDAWNICTWO OŚRODEK KARTA

„Nasze wydawnictwo publikuje wyjątkowe pozycje literatury faktu XX i XXI wieku. Wydajemy niemal wyłącznie teksty źródłowe – dzienniki, wspomnienia, relacje, listy, dokumenty – gdzie historię opowiadają świadkowie i uczestnicy wydarzeń.”

Źródło: https://ksiegarnia.karta.org.pl/o-nas/

Wydawnictwo udostępniło na swojej stronie za darmo kilka publikacji – możecie znaleźć je TUTAJ.

Przy okazji, zachęcam Was do zapoznania się z moją opinią o książce wydanej przez Ośrodek Karta pt. Dwór na wulkanie autorstwa Janiny Konarskiej.

GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA

„Od kilku lat w Polsce (i na świecie) trwa swoisty boom na nową dramaturgię. (…) Temu zainteresowaniu współczesnym dramatem sprzyja z pewnością koniunktura na teatr zaangażowany, zorientowany na prowadzenie społecznego dialogu. Obserwowana na przełomie tysiącleci „eksplozja wielorakich rzeczywistości”, połączona z zapaścią wielkich ideologii, sprzyjać powinna tworzeniu odmiennych projektów świata proponowanych przez autorów. Czy młoda dramaturgia polska odbija tę różnorodność? Jaki jest poziom – zapisanej w niej – refleksji na[d – dop. KS] współczesnym światem i człowiekiem? Czy rozkwitowi dramatu towarzyszy rozpoznawalna jakość – myślowa i formalna – która pozwoliłaby wyodrębnić w jego obszarze nie tylko nowe nurty estetyczne, ale i generacje twórców, połączonych choćby podobną wrażliwością na rzeczywistość?”

Źródło: http://www.gnd.art.pl/o-nagrodzie/

Finałowa piątka dramatów z każdej edycji nagrody dostępna jest do pobrania w postaci plików PDF TUTAJ.

NINATEKA

„Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. (…) Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.”

Źródło: https://ninateka.pl/stopka/o-nas/

Wśród zasobów Ninateki znaleźć można również literaturę w wersji audio. Polecam Waszej uwadze między innymi:

Warto podkreślić: Ninateka nie udostępnia swoich zasobów do pobrania; można z nich korzystać jedynie online na oficjalnej stronie.

WOLNE LEKTURY

„Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo.”

Źródło: https://wolnelektury.pl/info/o-projekcie/

Na moment publikacji wpisu, w zbiorach Wolnych Lektur dostępnych jest 6236 utworów. Wśród nich znajdują się ebooki (formaty: PDF, EPUB, MOBI, FB2, TXT, HTML) oraz audiobooki (formaty: MP3, Ogg Vorbis, DAISY). Zasoby można ponadto przeglądać online.

Na Wolnych Lekturach możecie znaleźć klasykę literatury, książki wchodzące w skład kanonu lektur szkolnych oraz wiele, wiele innych tekstów. Zresztą – sprawdźcie sami TUTAJ.

POLONA.PL

„Polona to stworzony przez Bibliotekę Narodową portal, za pośrednictwem którego zbiory Biblioteki Narodowej i innych instytucji są udostępniane bezpłatnie w postaci cyfrowej.”

Źródło: https://polona.pl/page/faq/

Zbiory Polony podzielone są na 13 kategorii: Czasopisma, Książki, Druki ulotne, Artykuły, Nuty, Pocztówki, Fotografie, Grafika i rysunki, Rękopisy, Mapy i atlasy, Katalogi kartkowe, Ebooki (różnią się tym od książek, iż są dostępne do pobrania również w formacie EPUB oraz MOBI) oraz Audiobooki.

Biblioteka Narodowa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zdigitalizowała oraz umieściła w serwisie Polona ebooki m.in.: Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Adama Zagajewskiego, Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego czy Stanisława Lema.

Większość zasobów książkowych dostępne jest w postaci plików JPG lub PDF. Właśnie w tym drugim formacie czytałem między innymi książkę Leo Belmonta pt. Tamten człowiek.

WIKIŹRÓDŁA

„Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.”

Źródło: https://pl.wikisource.org

Wikiźródła tworzone są przez społeczność, do której każdy może dołączyć. Wśród zasobów znaleźć można przede wszystkim starsze utwory, bez uwspółcześnień.

Zasoby można przeglądać on-line, a także pobierać do plików w formacie PDF, EPUB i MOBI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content