Szary domek – Katarzyna Szestak – opinia o książce

Poznajcie Szary Domek. Budynek niepasujący do innych, pięknych Domków z Herbatkowego Miastka. Kolorowych, pełnych życia ich mieszkańców.

Pojawił się on pewnego dnia podczas burzy zupełnie niespodziewanie. Nawet dla Wiatru, który rządził ulicą nazwaną na jego cześć. Wrogo nastawiony postanowił więc przegnać niechcianego przybysza i gdy w złości robił wszystko, by odzyskać dla siebie Ulicę Wietrzną, wpadł do środka Szarego Domku i zobaczył coś czego się nie spodziewał – a co? Tego wam nie zdradzę.

SIŁA PRZYJAŹNI

Szary domek to bajka o rodzącej się – pomimo różnic – przyjaźni. Autorka zabiera nas w świat magiczny, w którym poznajemy postaci takie jak: Wiatr, Noc, Srebrny Wilk, Wiedźma, Pan Kot oraz jeszcze ktoś (o kim nie wspomnę tu tylko dlatego, by nie psuć wam radości z lektury).

Bohaterowie są zróżnicowani, a każde wprowadzenie ich na scenę wiąże się z obaleniem jakiegoś stereotypu. Przykładowo Srebrny Wilk, postać brzmiąca już z nazwy poważnie, surowo i groźnie, to… wegetarianin i poeta. W Szarym domku każde pierwsze spotkanie pomiędzy przyszłymi przyjaciółmi odrzuca etykiety. Często okazuje się, że konwencjonalne wyobrażenia odstawione są na bok właśnie po to, by pokazać, że w każdym najważniejsze jest wnętrze.

TOLERANCYJNOŚĆ (I JEJ BRAK)

Ale historia rozgrywająca się w Herbatkowym Miastku to nie tylko idylliczne wyobrażenie świata. Nasi bohaterowie mają swoje problemy, tęsknoty, bywają niezrozumiani i padają ofiarą nietolerancji ze strony otoczenia. Pomimo tego potrafią się jednak dopasować i zażegnać problemy poprzez wsparcie jakiego dostarczają sobie nawzajem. W bajce pojawia się również antagonista, który napędzi nie lada zmartwień głównemu bohaterowi.

DLA KAŻDEGO

Szary domek to książka, którą mógłbym polecić wszystkim. Bez względu na wiek. Jest ona niesamowicie mądra i porusza tematy, które są ważne w życiu nie tylko każdego dziecka, ale i w ogóle każdego człowieka. Napisana cudownym językiem, pełnym błyskotliwych porównań i przyjemnie ciepłym.

PODSUMOWUJĄC

Bajkę Katarzyny Szestak czyta się na raz. I nie dlatego, że jest krótka – to po prostu świetna historia; ciekawa i z przesłaniem, której nie sposób odłożyć na półkę, dopóki nie dotrze się do ostatniej strony.

Natomiast ilustracje – to oczywiście kwestia gustu – mi jednak sposób w jaki została zobrazowana ta książka bardzo się spodobał. Natalia Jabłońska swoimi rysunkami przenosi w świat iście bajeczny. Myślę, że młodsi czytelnicy mogą zainteresować się Szarym domkiem, nawet gdyby mieli tylko i wyłącznie pooglądać obrazki.

PIÓRKO

Szary domek to zwycięzca pierwszej edycji Nagrody Biedronki za książkę dla dzieci. Rozpoczęta w 2015 roku tradycja co roku przyciąga uzdolnionych autorów oraz ich niesamowite historie. Szkoda tylko, że wygrywa jedna bajka, bo takich powieści chciałoby się o wiele, wiele więcej.

OPINIA DOTYCZY WYDANIA:

Szary Domek, Katarzyna Szestak, il. Natalia Jabłońska, Zielona Sowa. ISBN: 978-83-8154-401-6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content