Zacznij nagrywać swój własny podcast – Anna Harężlak – recenzja

Jeśli wpadł Wam do głowy pomysł, by zacząć nagrywać swój własny podcast, ale nie bardzo wiecie „co i jak”, Anna Harężlak przychodzi z pomocą.

PODCAST – CAŁOŚCIOWO

Autorka podchodzi do tematu holistycznie. Pokazuje, że podcast to nie tylko sam proces nagrywania, edytowania i publikowania materiału, ale także wiele innych [równie ważnych] kwestii. Zacznij nagrywać swój własny podcast zawiera w sobie także – między innymi – porady z zakresu marketingu, czy public relations.

Początkowo warto zastanowić się do czego właściwie potrzebny jest nam podcast? Co tworzenie publikacji audio może dać naszej marce osobistej? Jakie kompetencje ułatwiają pracę przy podcaście?

Autorka następnie wyjaśnia – krok po kroku – jak zabrać się do planowania podcastu: zarówno w zakresie wyboru/znalezienia tematu i tytułu odcinka, zaprojektowaniu dla niego okładki, czy określeniu grupy docelowej. Harężlak podkreśla także różnice wynikające z nagrywania samemu lub z drugą osobą. Autorka udziela także porad w kwestii nagrywania i montażu materiału, oraz jego publikacji i promowania.

Jak widać, w Zacznij nagrywać swój własny podcast zostały omówione wszystkie działania związane z tworzeniem podcastu – od pomysłu do promowania [i recyklingowania] już udostępnionych treści. Dodatkowo, w książce znajduje się także mnóstwo ćwiczeń [ale o tym później].

Przy tak ogromnej liczbie zagadnień, można się zastanawiać, na ile dokładnie zostały one omówione?

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH

Harężlak udziela mnóstwo wskazówek: i tych ogólnych, jak i bardziej szczegółowych, opierając się przy tym na własnym doświadczeniu. W książce są np. informacje o tym, jak zaadaptować akustycznie pomieszczenie, jak dobrać mikrofon, jaką rozdzielczość powinna mieć okładka dla podcastu, skąd pobierać do niego muzykę, jak wybrać hosting, jak ćwiczyć dykcję, etc.

Tak różnorodne [i kompleksowe] podejście do tematu na około 160 stronach, wiąże się – niestety – z pewnymi kwestiami, których mi osobiście zabrało. Np. w sprawie doboru mikrofonu, Autorka wymienia wady i zalety mikrofonów pojemnościowych i dynamicznych. Pisze o możliwości podłączenia sprzętu przez USB lub XLR, ale nie wspomina o tym, czym jest zasilanie fantomowe. Podobnie w przypadku charakterystyk kierunkowości: Autorka co prawda radzi [bardzo słusznie!], by przed rozpoczęciem pracy z mikrofonem, zapoznać się z jego instrukcją obsługi, ale zakładając scenariusz, że zakup mikrofonu dopiero przede mną, warto byłoby w Zacznij nagrywać swój własny podcast napisać także kilka słów o charakterystyce kierunkowości – np. jak zbiera dźwięk mikrofon kardioidalny.

Jeśli zaś chodzi o oprogramowanie: Autorka wspomina przede wszystkim o Audacity i GarageBand, pomijając przy tym darmowe wersje niektórych DAW-ów, np. Pro Tools w wersji Intro. W książce nie została także poruszona kwestia nagrywania na Linuxie [w tym przypadku nie jestem jednak zdziwiony: nawet instalacja Ubuntu Studiu nie gwarantuje bezproblemowego nagrywania dźwięku bez dodatkowych, czasochłonnych i karkołomnych konfiguracji].

[Powyższe przykłady możecie uznać za czepialstwo z mojej strony, ale piszę z własnego doświadczenia: gdy planowałem zakup mikrofonu i jakiegoś sprzętu do jego podłączenia, opisy na stronie producentów nie mówiły mi zbyt wiele ;)]

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Wspomniałem wcześniej, że w Zacznij nagrywać swój własny podcast Autorka zawarła mnóstwo ćwiczeń. Mają one na celu pracę nad własnym podcastem. Zmuszają do przemyślenia niektórych kwestii, czy pomagają zaplanować odcinek. Kiedy indziej pokazują, jak pracować nad prawidłową dykcją.

Pod ćwiczeniami Autorka zostawiła miejsce na wpisanie własnych „odpowiedzi”, przekształcając tym samym zwykły poradnik w narzędzie pracy. Zwieńczeniem Zacznij nagrywać swój własny podcast jest zresztą zamieszczony na końcu publikacji Planer podcastów – bardzo przydatny szablon.

PODSUMOWUJĄC

Anna Harężlak napisała książkę zarówno dla początkujących [część teoretyczna], jak i dla osób, które już tworzą. Mnóstwo praktycznych porad nie tylko pomoże zacząć, lecz również usprawnić pracę nad już istniejącym, swoim własnym podcastem.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Zacznij nagrywać swój własny podcast, Anna Harężlak, Helion, 2023, ISBN: 978-83-8322-890-7.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content