Gabinet anatomii – Carnovsky & Kate Davies – recenzja

Organizm homo sapiens jest fenomenalnym przykładem biologicznej i ewolucyjnej inżynierii. Ciało człowieka działa nieustannie dzięki skoordynowanemu wysiłkowi każdej swojej części składowej. Ponad dwustu kościom, około sześciuset czterdziestu mięśniom i wyspecjalizowanym narządom wewnętrznym. Organizm wykonuje tytaniczną pracę. I robi to, bez większych problemów, przez całe życie. Dziesiątki lat.

CZĘŚCI CIAŁA

Gabinet anatomii pozwala zapoznać się z prawidłową anatomią człowieka. Carnovsky i Kate Davies ukazują – na dwustronicowej ilustracji – ogólną budowę ciała człowieka. Później przechodzą do poszczególnych części: głowy, oczu i uszu, ust i nosa, serca, żeber i płuc, jamy brzusznej, kończyn górnych [rąk i dłoni] oraz kończyn dolnych [nóg i stóp]. Osobno zostaje omówiony rozwój dziecka w ciele matki.

GABINET ANATOMII

Pomiędzy trójkolorowymi ilustracjami, w miejscach zatytułowanych Gabinet anatomii, Autorzy przedstawiają szkice [wraz z opisami] konkretnych części ciała. Takie podejście ułatwia zapoznanie się z prezentowanym materiałem.

Opisy służą nie tylko wskazaniu, co i gdzie się znajduje [np. w mózgu czy w uchu], ale objaśniają również działanie wskazanych obszarów [dla przykładu: Płat ciemieniowy Odbiera informacje przesyłane przez narządy zmysłów. Dzięki niemu czujemy dotyk, smak i zapach. (s. 15)].

RENTGEN

Trudno wyobrazić sobie lepsze zastosowanie magicznych, trójkolorowych soczewek, niż do przyglądania się budowie ludzkiego ciała. Czerwona soczewka pozwala obejrzeć szkielet. Zielona – mięśnie. Natomiast niebieska – narządy wewnętrzne. Tego typu podział umożliwia nie tylko przyjrzenie się anatomii człowieka, ale również – dzięki nałożeniu na siebie trzech podstawowych barw – poznanie umiejscowienia danych części składowych organizmu. Patrząc np. na głowę, wystarczy zmienić kolor soczewki, by dostrzec, jak rozmieszczone są kości czaszki, mięśnie i organy.

Istnieje również możliwość uruchomienia w telefonie specjalnej strony [kod QR oraz link na końcu książki], która pozwala wykorzystać wbudowany w telefon aparat zamiast trójkolorowej soczewki dołączonej do publikacji.

PODSUMOWUJĄC

Gabinet anatomii to kolejna, rewelacyjna publikacja z serii W gabinecie wiedzy [pisałem niedawno o Gabinecie dinozaurów]. Książka Carnovsky’ego i Kate Davies pozwala w atrakcyjny [i przystępny] sposób zapoznać się z podstawami prawidłowej anatomii człowieka.

RECENZJA NA PODSTAWIE WYDANIA

Gabinet anatomii, Kate Davies, il. Carnovsky, tł. Emilia Oziewicz, Tina Oziewicz, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022, ISBN: 978-83-8150-339-6.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content