Najlepsze i najgorsze książki, które przeczytałem w 2023 roku

Czas literackich podsumowań. W 2023 roku przeczytałem 100 książek – nie o wszystkich zdążyłem tutaj napisać, a kilka z lektur stanowiło literackie powroty. W znaczącej większości trafiały mi się książki bardzo dobre i dobre. Właśnie z nich wyłoniłem listę 10 najlepszych pozycji – oto one:

NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2023
  1. Lagrange. Listy z Ziemi Istvana Vizvary’ego – zdecydowany numer jeden w tym roku. Totalny zachwyt.
  2. Co nam mówi niebo Gertrude Kiel – wspaniała książka o astronomii, nauce, przyjaźni i nie tylko. Dopóki nie pojawił się Vizvary, byłem przekonany, że nic lepszego w tym roku nie przeczytam.
  3. Obserwatorzy gwiazd Emily Levesque – kolejna pozycja z zakresu astronomii i astrofizyki. O osobach zajmujących się nimi zawodowo. Niesłychanie interesująca, zdradzająca dużo „zza kulis” i po prostu – genialna.

Pozostałe siedem książek bez konkretnych pozycji na liście.

NAJGORSZE KSIĄŻKI 2023

Niestety, w 2023 roku trafiło mi się też kilka złych książek:

  1. Czerwony młoteczek Doroty Kotas – książka podważająca humanizm, psychologię i sprzedawana jako literatura faktu, nieszanująca czytelnika, zła, toksyczna, pełna bzdur… to nie tylko najgorsza pozycja tego roku, to najgorsza książka, jaką przeczytałem w całym moim życiu.
  2. O kocie, który ratował książki Sosuke Natsukawy – „literatura” infantylna, płytka, z papierowymi postaciami, z miałką fabułą, ALE całkowicie nieszkodliwa.
  3. Najbardziej samotna dziewczyna we wszechświecie Lauren James – to niewiarygodna główna bohaterka i niewiarygodny świat przedstawiony; by dobrze się bawić trzeba wyłączyć logiczne myślenie.
  4. Zadziwienie Richarda Powersa – za łopatologiczne i ocierające się o grafomanię przesłanie proekologiczne [które, choć słuszne, ze względu na formę prezentacji wywoływało we mnie chęć wyrąbania siekierą lasu lub dwóch] oraz zaspoilerowanie „Kwiatów dla Algernona”.
REASUMUJĄC

Czytelniczo było to zdecydowanie udany rok. Wychodząc poza lektury – odwiedziłem Targi Książki w Krakowie i [wreszcie] zamieściłem na kanale YouTube pierwsze filmiki.

Na koniec, chciałem Wam podziękować za to, że jesteście i czytacie. Bez Was ten blog oraz pozostałe media, które prowadzę nie miałyby najmniejszego sensu. Dziękuję. Życzę Wam, aby 2024 był dla Was rokiem spełnienia marzeń, dobrych lektur i zdrowia. Szczęśliwego Nowego Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content